Amik Ovasında Yaşam Normale Dönüyor

0
30 views
Hatay Amik Ovası

Türkiye’nin verimlilik bakımından en verimli ovasında hayat normale dönüyor. Amik Ovası’nda yaşanan 6 aylık esaretin ardından sular yavaş yavaş çekiliyor. Vatandaşlar ise evlerine dönme hazırlığı yapıyor.

Amik Ova’sı içerisinde kurulan köylerde yaşam normale dönerken, evleri sular altında kalan vatandaşlar ise suların tamamıyle çekilmesini bekliyor.Hatay’ın 1900’lü yıllar ve öncesinde tarımdaki en verimli su kaynağı olduğu bilinen ve 1940 ile 1950’lili yıllarda kurutulan Amik Gölü’nün, ortasına kurulan yerleşim yerleri ve Hatay Havaalanının çevresi aylardır sular altında kaldı.
2018 yılı Aralık ayında meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle sular altında kalan Amik Ovası’ndaki sular, havaların ısınmasıyla yavaş yavaş çekilmeye başladı. Evlerin ve tarım arazilerinin sular altında kaldığı ovada, suların çekildiği noktalarda ise adeta bataklık görünümü yansıdı. Suların çekildiği noktalarda pis kokularında yayıldığı gözlemlendi.Evleri sular altında kalan vatandaşların ise suların tamamıyla çekilmesiyle evlerine döneceği öğrenildi.
Amik OvasıTürkiye’nin Akdeniz Bölgesinde Hatay İlinde bulunur. Türkiye’nin verimlilik bakımından en verimli ovası Amik Ovasıdır. Kalın alüvyal toprak tabakası ile kaplı olan ve zirai potansiyel bakımından en verimli ovası olarak bilinir. Hatay ilinin en büyük düz arazisini oluşturur. Amik Ovası başta Asi nehri, Afrin Çayı ve Karasu ile topraklarını besler. Amik Ovası üzerinde Amik Gölü diye bilinen küçük bir göl bulunmaktaydı. Bu göl Devlet Su İşleri tarafından kurutularak, 1974 yılında kurutulma ile elde edilen verimi yüksek olan bu topraklar çiftçilere verilerek tarıma kazandırılmıştır.
Kent de Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen taş köprü (Ki Diocletian) Amik Ovasında bulunan köprüdür. Bu köprü 1972 yılında yıkılarak yerine şu anki taş köprü inşa edilmiştir. Amik Ovası üzerine 2007 yılında Hatay Havalimanı yapılmıştır. Amik Ovası tektonik ovadır. Amik Ovası topraklarının verimli olmasının sebebi dağlardan sel sularının ırmaklar aracılığı ile inen alüvyon yayılmalarından dolayıdır. Amik Ovası aynı zamanda Asi Nehrinin oluşturduğu çöküntü ovadır.
İlgili Haber  Antalya'da fırtına alarmı

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın