Kategoriler Yaşam

Amik Ovasında Yaşam Normale Dönüyor

Türkiye’nin verimlilik bakımından en verimli ovasında hayat normale dönüyor. Amik Ovası’nda yaşanan 6 aylık esaretin ardından sular yavaş yavaş çekiliyor. Vatandaşlar ise evlerine dönme hazırlığı yapıyor.

Amik Ova’sı içerisinde kurulan köylerde yaşam normale dönerken, evleri sular altında kalan vatandaşlar ise suların tamamıyle çekilmesini bekliyor.Hatay’ın 1900’lü yıllar ve öncesinde tarımdaki en verimli su kaynağı olduğu bilinen ve 1940 ile 1950’lili yıllarda kurutulan Amik Gölü’nün, ortasına kurulan yerleşim yerleri ve Hatay Havaalanının çevresi aylardır sular altında kaldı.
2018 yılı Aralık ayında meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle sular altında kalan Amik Ovası’ndaki sular, havaların ısınmasıyla yavaş yavaş çekilmeye başladı. Evlerin ve tarım arazilerinin sular altında kaldığı ovada, suların çekildiği noktalarda ise adeta bataklık görünümü yansıdı. Suların çekildiği noktalarda pis kokularında yayıldığı gözlemlendi.Evleri sular altında kalan vatandaşların ise suların tamamıyla çekilmesiyle evlerine döneceği öğrenildi.
Amik Ovası, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde Hatay İlinde bulunur. Türkiye’nin verimlilik bakımından en verimli ovası Amik Ovasıdır. Kalın alüvyal toprak tabakası ile kaplı olan ve zirai potansiyel bakımından en verimli ovası olarak bilinir. Hatay ilinin en büyük düz arazisini oluşturur. Amik Ovası başta Asi nehri, Afrin Çayı ve Karasu ile topraklarını besler. Amik Ovası üzerinde Amik Gölü diye bilinen küçük bir göl bulunmaktaydı. Bu göl Devlet Su İşleri tarafından kurutularak, 1974 yılında kurutulma ile elde edilen verimi yüksek olan bu topraklar çiftçilere verilerek tarıma kazandırılmıştır.
Kent de Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen taş köprü (Ki Diocletian) Amik Ovasında bulunan köprüdür. Bu köprü 1972 yılında yıkılarak yerine şu anki taş köprü inşa edilmiştir. Amik Ovası üzerine 2007 yılında Hatay Havalimanı yapılmıştır. Amik Ovası tektonik ovadır. Amik Ovası topraklarının verimli olmasının sebebi dağlardan sel sularının ırmaklar aracılığı ile inen alüvyon yayılmalarından dolayıdır. Amik Ovası aynı zamanda Asi Nehrinin oluşturduğu çöküntü ovadır.

Son Haberler

Hatayspor Akhisar’a Konuk Olacak

Hatayspor deplasmandan puanla dönmek istiyor.

Eylül 22, 2019

PKK İskenderun’da Gemi Yaktı

Hatay'daki gemi yangını terör örgütü PKK üstlendi

Eylül 16, 2019

Hatay Arsuz’da 11 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Amanos dağlarında büyük operasyon.

Eylül 13, 2019

Hatay’ın Meşhur Sınır Kapısı Kapandı

Reyhanlı'da yer alan sınır kapısı kapandı.

Eylül 1, 2019

Hatay’da Resmi Bayramlaşma Açıklaması

Hatay'da resmi bayramlaşma töreni yapılacak.

Ağustos 8, 2019

Hatay’da CHP’li Belediyeler Zam AKP’li Belediyeler İndirim Yapıyor

Hatay'da zamları muhalefet indirimleri iktidar partisi yapıyor.

Ağustos 8, 2019