Antakya ile Özdeşleşmiş 5 Yemek

0
204 views
humus

Antakya, Hatay’ın en önemli ve en kalabalık nüfusa sahip olan ilçesidir. Merkez ilçe olarak da bilinen Antakya pek çok insan tarafından il sanılmaktadır. Sizlere ortasından Asi Nehri geçen bu güzel ilçenin en önemli 5 tadını hazırladık. Antakya ziyaretlerinizde bu tatlardan mahrum kalmamanızı öneriyoruz.

  1. Tepsi Kebabı

Tepsi kebabı ismini Hatay ile duyurmuş olmasına karşın Antakya ünlü yemeklerinden biridir. Özel davetlerde ya da evlere gelen önemli misafirlerde yöre halkının tepsi kebabını tercih ettikleri bilinmektedir. Yemek için hazırlanan kıymalı harç özel bir tepsiye dökülerek fırınlanmaktadır. Üzerine yeşilbiberler de domatesler konulan kebap, Antakya’ya özel olan pideler eşliğinde servis edilmektedir.

tepsi kebabı

  1. Kâğıt Kebabı

Kebapları ile meşhur hale gelen Antakya’da kâğıt kebabı da en çok tercih edilen yemekler arasında gösterilmektedir. Yapımı oldukça basit olan kebabın içerisinde; baharat, kıyma, sarımsak, maydanoz gibi malzemeler yer almaktadır. Kâğıt kebabını Antakya yemekleri arasında özel hale getiren özel pişirme kâğıtlarına sarılarak taş fırınlarda pişirilmesidir.

kağıt kebabı

  1. Kaytaz Böreği

Kaytaz böreği Antakya meşhur yemeklerindendir. Kıymalı bir börek yürü olan kaytaz böreğinin iç karcında kıymanın yanı sıra nar ekşisi, soğan, salça ve baharatlar da bulunmaktadır. Önceden yoğurularak dinlendirilmiş olan hamurun ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılmasından sonra bir dizi işlem geçirmesi böreğe son halini vermektedir.

İlgili Haber  İskenderun’da Konaklanabilecek En İyi Oteller

  1. Künefe

Antakya tatlıları denince şüphesiz ki herkesin aklına künefe gelmektedir. Aslen Filistin merkezli olan bu tatlı zaman içerisinde Antakya ile bütünleşmiştir. Tatlı Hatay merkezde de yapılmasına karşın en eski künefe ustaları Antakya’da yer almaktadır. Kadayıf üretiminin de Antakya’da yapılması tatlının iç malzemelerinin taze bir şekilde kullanımını garantilemektedir.

künefe

  1. Humus

Ülkemizde ismini Antakya sayesinde duyurmuş olan yemekler arasında humus da yer almaktadır. Antakya mezelerinden biri olarak da gösterilen humusun temel malzemesi nohuttur. Nohutların bir geceden ıslatıp haşlanması ile yapımına başlanan humus içerisinde sarımsak, tahin ve tuz da bulunmaktadır. Antakya usulü humus sunumlarında humus üzerine tereyağı eritilmektedir. Yine Antakya usulü humusa servis aşamasında çam fıstığı eklenmektedir.

humus

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın