Antakya Tarihi

Antakya tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.

Antakya Tarihi
Yazar : Tarih : Okunma : 305 views Yorum Yap
Antakya şehrinde yerleşimin eski çağlara dayandığını, yapılan araştırmalar ortaya koyuyor. Yapılan kazı çalışmaları Paleolitik Çağa ait ürünleri ortaya koyarak Antakya’nın tarihsel gelişimini en eski çağlara çekiyor. Milattan önce bazı topluluklar birleşerek Hattena Krallığını kurarak bölgeye hakim olmuşlardır. Daha sonra Pers Krallığı ile yöneltilmiştir.
Şehrin gerçek kurucusu Seleukos’tur. Şehrin kurulmasına ön ayak olan Seleukos, şehrin ismini bizzat kendisi vermiştir. Seleukos şehrin çevresinde yer alan şehirleri yıktırarak güzel şehir Antakya’yı kurar ve Antakya devrin 3, büyük şehri olma konumuna getirilir. Gerçekleşen bazı olaylar karşısında el değiştiren Antakya, Yermük savaşı sonrasında Müslümanların eline geçerek Müslümanlığı benimseyen şehir olmuştur.
Antakya, Harun Reşid döneminde önemli bir vilayet haline getirilmiştir. Bizanslıların eline geçen şehir büyük savaşlara ev sahipliği yapmış büyük zelzelelere şahit olmuş ve yavaş yavaş eski önemini kaybetmiştir. Yükseliş döneminde Osmanlı topraklarına katılan Antakya, Yavuz Sultan Selim’in yaptığı fetihle fetih edilmiştir. 1918 yılında Fransızların eline geçen Antakya, 1938 yılında Hatay Devleti olarak bağımsızlığına kavuşmuştur. 10 ay boyunca müstakil devlet olarak ayakta duran Hatay, 29 Haziran 1939 tarihli kararıyla 23 Temmuz 1939 tarihinde Türkiye’nin şehirleri arasına katıldı. Kendi başına aldığı karar ile Türkiye’ye katılan ilk ve tek şehir Antakya’dır. Bu bakımdan oldukça önemli şehirlerimizden biridir.

Antakya’nın Tarihi Yerleri

Antakya’da gezmek isteyen biri, şehrin tarihi dokusundan etkilenerek farkında olmadan tarihi yerleri gezecektir. Çünkü Antakya başlı başına bir tarih kentidir. Gezmek isteyen ziyaretçiler: Habb-i Neccar Cami, Vakıflı Köyü, St. Pierre kilisesini, Beşikli Mağarayı, St. Somon Manastırı, Hz Hıdır Türbesi, Bakras Kalesi, Sokullulu Kervansarayı ve daha birçok tarihi mekanı gezebilir. İlgi çekici yapısıyla dikkat çeken bu yerler her yıl başka yerlerden gelen  ziyaretçilerin akımına uğruyor.
Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi