Brezilya’da Baraj Yıkıldı: Onlarca Ölü ve Yüzlerce Yaralı

0
129 views
Brezilya'da Baraj Yıkıldı Onlarca Ölü ve Yüzlerce Yaralı

Brezilya’da dün gerçekleşen olay sonrası tüm Dünya Brezilya’ya kilitlendi. Bir maden ocağının atık barajı çöktü ve bunun sonucunda onlarca can heba oldu. 

Cuma günü yaşanan bu feci olay atık barajının çökmesi sonucunda gelişti. Barın çökmesi ile birlikte ortalık can pazarına döndü ve yüzlerce kayıp ile onlarca can kaybı yaşandı. Güncel bilgilere göre 40 kişinin öldüğü ve 300 kişinin de kaybolduğu bildirildi. Minas Gerais itfaiye teşkilatı olaya dair bir açıklama gerçekleştirdi ve olayın ardından 40 kişinin cansız bedenine ulaştıklarını söyledi. 200 – 300 arasında insanında kayıp olduğu bildirildi. Bölgede ekiplerin arama çalışmalarına devam ettiğini söyleyen yetkililer, ölü sayısında artış olmasından korkuyor.

Barajın çökmesi esnasında işçilerin öğle yemeği için bir araya geldikleri ve çamur akıntısının çok yoğun olmasından dolayı işçilerin yemek yediği yemekhaneye daha kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı açıklandı. Barajın çökme sebebi henüz bilinmiyor ve çamur akıntısının Vila Ferteco yerleşim yerine ulaştığı ve burada yaşayan halkın güvenlik amacı ile tahliye edildiği bildirildi. Ayrıca bölgede itfaiye ekipleri de kurtarma ve arama çalışmalarına havadan ve karadan devam ediyor. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, olay sonrası üüntüsünü aktardı ve 3 bakanını bölgeye sevk edeceğini bildirdi. Kaybolanlardan 250 tanesinin şirket çalışanı olduğu yetkililerce bildirildi. Çamur seli birçok evi de içine aldı. Ayrıca birçok otobüs ile birlikte bir treninde çamur akıntısına kapıldığı açıklandı.

İlgili Haber  Athena Hatay'a Geliyor

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın