Çiftçilerin zararının karşılanması için kanun teklifi

0
113 views
Çiftçilerin zararının karşılanması için kanun teklifi

Hatay’da yaşanan kötü hava koşulları yüzünden birçok vatandaş mağdur olmuştu ve bu mağdurların başında da Amik Ovasında ki üreticiler gelmektedir. Bu gelişmeler Türkiye Büyük Millet Meclisine de yansıdı ve zarar eden üreticilerin zararlarını karşılamak amacı ile yasa teklifi verildi.

CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir konuyu meclise taşıdı

Hatay’ın milletvekilleri harekete geçerek yağışlardan doğan zararların telafisi için meclise yasa teklifi verdi. Milletvekili Mehmet Güzelmansur yasa teklifini vererek üreticiler için bir umut adımı attı. İsmet Tokdemir ise mecliste yaptığı açıklama da üreticilerin uğradığı zararın telafisinin edilmesi gerektiğini söyledi. Kanun teklifi geçen yıl ve bu ayın Ocak ayında yaşanan zararı kapsıyor ve eğer kanun teklifi yürürlüğe girer ise üreticilerin zararları karşılanacak. Üreticilerin en çok merak ettiği konu ise, tarım sigortası yapmayanların zararları karşılanacak mı? Kanun teklifine göre üreticilerin sigorta yaptırıp yaptırmaması dikkate alınmayacak ve zarar eden herkes için bu telafiler geçerli olacak. Kimin ne kadar zarar yaptığını tespit etmek için Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü devreye girecek. Yetkililerin belirlediği zararlar da hak sahiplerine ödenecek.

İlgili Haber  İYİ Parti milletvekili istifa etti

Mehmet Güzelmansur, Erzin ve Dörtyol ilçelerinde yağmurdan dolayı 50 bin hektar içinde ki ağaçların ve meyvelerin zarar gördüğünü dile getirdi ve 20 bin dönüm içinde yer alan ürünlerin hepsinin zarar gördüğünü sözlerine ekledi. Sel ile birlikte birçok hayvanında zarar gördüğünü söyleyen Güzelmansur, bu şekilde hayvancılık ve tarımın mümkün olmadığını söyledi.

Milletvekili İsmet Tokdemir de meclis de söz aldı ve Amik ovasında yaşanan olaylara dayanarak Amik Ovasının afet bölgesi olarak ilan edilmesini istedi. Zararların karşılanmasını isteyen Tokdemir, primlerin ve vergilerin 12 ay boyunca devlet tarafından ödenmesi gerektiğini de söyledi.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın