Corona Virüs Nedir

COVID-19, Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüsün neden olduğu hastalıktır.Korona virüs yeni haliyle COVID-19 Hatay’da görüldü. Korona virüsün semptomları arasında öksürük, ateş ve nefes darlığı bulunur. COVID-19 ciddi olabilir ve bazı vakalar ölüme neden olmuştur. Yeni koronavirüs insandan insana bulaşabilir. Bir laboratuvar testi ile teşhis edilir.Henüz koronavirüs aşısı yok. Önleme , sık sık el yıkama, dirseğinizin kıvrımına..

Corona Virüs Nedir
Yazar : Tarih : Okunma : 52 views Yorum Yap

COVID-19, Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüsün neden olduğu hastalıktır.Korona virüs yeni haliyle COVID-19 Hatay’da görüldü. Korona virüsün semptomları arasında öksürük, ateş ve nefes darlığı bulunur. COVID-19 ciddi olabilir ve bazı vakalar ölüme neden olmuştur.

Yeni koronavirüs insandan insana bulaşabilir. Bir laboratuvar testi ile teşhis edilir.Henüz koronavirüs aşısı yok. Önleme , sık sık el yıkama, dirseğinizin kıvrımına öksürme ve hasta olduğunuzda evde kalmayı içerir.Koronavirüsler bir virüs türüdür. Birçok farklı çeşit vardır ve bazıları hastalığa neden olur. Yeni tanımlanmış bir tip, yakın zamanda COVID-19 olarak adlandırılan solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Johns Hopkins Eleştirel Olay Hazırlık ve Müdahale Ofisi’nin operasyon müdürü ve Johns Hopkins Biyolojik Eğlence Ünitesi ile araştırma direktörü Lauren Sauer, COVID-19 ve bilmeniz gerekenler hakkında bilgi paylaşıyor.

COVID-19 nasıl yayılır?

COVID-19 öksürük ve hapşırıklardan damlacıklar aracılığıyla kişiden kişiye bulaşabilir. COVID-19, tüm dünyada insanlarda tespit edilmiştir ve bir salgın olarak kabul edilir.

Bu yeni koronavirüsün yayılması Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), Dünya Sağlık Örgütü ve dünyadaki Johns Hopkins gibi sağlık kuruluşları tarafından izlenmektedir.

Bu yeni koronavirüs insanlara nasıl yayıldı?

COVID-19, Aralık 2019’da Çin’de bir şehir olan Wuhan’da ortaya çıktı. Sağlık görevlileri hala bu yeni koronavirüsün tam kaynağını izliyor olsa da, erken hipotezler, bunun Wuhan, Çin’deki bir deniz ürünleri pazarına bağlı olabileceğini düşünüyordu. Pazarı ziyaret eden bazı insanlar yeni koronavirüsün neden olduğu viral pnömoni geliştirdi. 25 Ocak 2020’de yapılan bir çalışma, ilk bildirilen vakayı içeren bireyin 1 Aralık 2019’da hastalandığını ve deniz ürünleri pazarıyla bağlantısı olmadığını belirtiyor. Bu virüsün nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı konusunda araştırmalar devam etmektedir.

COVID-19’un inkübasyon süresi nedir?

Virüse maruz kaldıktan sonraki 14 gün içinde semptomların insanlarda ortaya çıktığı görülmektedir.

COVID-19’un belirtileri nelerdir?

COVID-19 semptomları şunları içerir:

  • Öksürük
  • Ateş
  • Nefes darlığı

Nadir durumlarda, COVID-19 ciddi solunum problemlerine, böbrek yetmezliğine veya ölüme neden olabilir.

Ateşiniz veya öksürme veya nefes darlığı gibi herhangi bir solunum zorluğunuz varsa, doktorunuzu veya bir sağlık uzmanını arayın ve doktor ofisine, acil bakım tesisine veya acil servise gitmeden önce belirtilerinizi telefonla açıklayın. Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız ve COVID-19’a sahip olabileceğinizden endişeleniyorsanız , öneriler aşağıdadır .

 

COVID-19 nasıl teşhis edilir?

Hafif bir COVID-19 vakaları grip veya kötü soğuk algınlığına benzer görünebileceğinden tanı sadece fiziksel bir muayene ile zor olabilir. Bir laboratuvar testi teşhisi doğrulayabilir. COVID-19 testi hakkında daha fazla bilgi edinin .

COVID-19 nasıl tedavi edilir?

Şu andan itibaren, virüs için spesifik bir tedavi yoktur. COVID-19’dan hasta olan insanlar destekleyici önlemler ile tedavi edilmelidir: semptomları hafifletenler. Şiddetli vakalar için, araştırma ilaçları ve terapötikler dahil olmak üzere tedavi için ek seçenekler olabilir.

COVID-19 ölüme neden olur mu?

23 Mart 2020 itibariyle, 15.374 ölüm COVID-19’a atfedilmiştir. Bununla birlikte, 100.430 kişi hastalıktan kurtuldu.

Bu koronavirüs SARS’dan farklı mı?

SARS , ciddi akut solunum sendromu anlamına gelir. 2003 yılında Çin’de SARS salgını başladı ve 2004’te sona ermeden önce diğer ülkelere yayıldı. COVID-19’a neden olan virüs, 2003 SARS salgınına neden olan virüse benzer: her ikisi de koronavirüs tipidir. Çok şey hala bilinmiyor, ancak COVID-19 2003 SARS’dan daha hızlı yayılıyor gibi görünüyor ve aynı zamanda daha az ciddi hastalığa neden olabilir.

Kendinizi bu koronavirüsten nasıl koruyorsunuz?

İyi hijyen, solunum görgü kuralları ve sosyal mesafeler uygulamak çok önemlidir. Kendinizi korumanın yolları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Koronavirüsler farklı hayvanlarda yaygındır. Nadiren, bir hayvan koronavirüsü insanları enfekte edebilir.

Birçok farklı tipte koronavirüs vardır. Bazıları soğuk algınlığı veya diğer hafif solunum (burun, boğaz, akciğer) hastalıklarına neden olabilir.

Diğer koronavirüsler, ciddi akut solunum sendromu (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) dahil olmak üzere daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Coronavirüsler görünümleri için adlandırılır: Mikroskop altında virüsler, kendilerini bir korona veya taç gibi çevreleyen sivri yapılarla kaplı gibi görünürler.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi