Kategoriler Sağlık

Defne Yaprağı Özellikleri

Defne Yaprağı Hammadde Konumunda

Hatay’da yetişen defne ağacından elde edilen defne yaprağı Türkiye ve Dünya’da ilaç ve kozmetik sanayinin aranan hammaddesi konumuna geldi.

Hatay’da yaklaşık 50 bin defne ağacı bulunuyor. Hatay’ın önemli geçim kaynakları arasında bulunan Defne ağacı,yaprağı ve yağıyla bir çok kişiye para kazandırmaya devam ediyor.

Defne Yaprağı

Defne Yaprağı  Bitkisel Tedavide Kullanılıyor

Ülkemizde yemeklere lezzet katması içinde kullanılan defne yağrağı  aynı zamanda halk arasında bitkisel tedavi için de kullanılır. Taze olarak toplanan defne yaprakları kaynatılarak vücut ve saç yıkamasında kullanılır. Ayrıca civanperçemi ile birlikte kaynatılıp çay olarak tüketilir. Toz haline getirilen defne yaprağı ile merhem yapılır.

Yapraklarını dökmeyen, kırıldığında hoş bir koku yayan defne, eskiden olimpiyat oyunlarında başarılı olan yarışmacıların alnına yapraklarından yapılan taç ile ödül olurdu.

Defne Yaprağından Çelenk

Romalılar döneminde M.Ö. 342 de altın paraların yüzeyinde defneden çelenk bulunmaktaydı. Romalılar ve Yunanlılar savaş ve spor zaferlerinde defne yapraklarından yapılan çelenkleri taç olarak kullanırlardı.

Romalılar ayrıca defne yaprağının insanları yıldırım çarpmasına karşı koruyucu olduğuna inanır ve fırtınalı havalarda yanlarında birer defne dalı bulundururlardı

Kuru Defne

Antik dönemde Akdeniz’de bütün kıyı şeridinde görülen ve Akdeniz elementi olan defnenin ana yayılış alanı Akdeniz Havzası ve Küçük Asya’dır. Defne, Türkiye başta olmak üzere Cezayir, Belçika, Fransa, Yunanistan, Meksika, Fas, Portekiz, İspanya ve Kanarya Adaları gibi ülkelerde de yayılış göstermektedir. Bunun dışında yayılış alanları Arnavutluk, Romanya, Libya’nın doğu sahilleri, Suriye’nin batısı, Kırım ve özetle tüm Batı Akdeniz Havzası’dır.

Türkiye’de ise oldukça yaygın olan tür sıcak Akdeniz katını temsil eder ve kendi adıyla anılan zonda (Lauretum) yayılış gösterir. Bu alanlar Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin alçak yükseltileri ile (0-1200 m) Karadeniz Bölgesi’nin Akdeniz iklim özelliklerini gösteren alanlarıdır.

Defne Yaprağı Nerede Yetişiyor

En yaygın olduğu iller Balıkesir, Bursa, Yalova, İstanbul, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Trabzon, Rize, İzmir, Muğla, Antalya, Mersin ve Maraş olup, yayılış alanları içerisinde 0-1200 m arasında bulunmaktadır.

Defne bitkisinin halk arasında kullanılan pek çok ismi bulunmaktadır.Hatay’da “defne, har, teynel ve gar”,denilmektedir.

Türkiye, dünya defne yaprağı ihracatında ilk sırada yer almakta olup, 2014 yılında gerçekleştirdiği 12.270 ton ihracat karşılığında 36 milyon ABD $’ı gelir elde etmiştir. Defnenin orman bitkisi olması nedeniyle, her yıl kesim alanları ve kesim miktarları Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmekte ve aynı alanda 3 yılda bir kesim yaptırılmaktadır.

Defne Yaprağı Antibakteriyel

İç pazarda kullanılan ve ihracatı yapılan defne yaprağının tamamı bu kesim alanlarından elde edilmektedir Defne yapraklarının antibakteriyel, terletici, ağrı kesici, antiseptik ve mide rahatsızlıklarını giderici, diyabeti tedavi edici, migreni önleyici, halsizlik, hazımsızlık, aybaşı düzensizlikleri, romatizma ve uykusuzluk hastalıklarına iyi geldiği değişik araştırmalarla ortaya konmuştur

Defne Yaprakları

Günümüzde ticareti yapılan bitki türlerinin bir bölümü tıbbi aromatik ve soğanlı bitkilerdir. Ticarete konu olan bitkilerin çok az bir kısmı tarlada üretilmekte olup, geri kalan çok büyük kısmı ise floradan toplanarak değerlendirilmektedir.

Çeşitli şekillerde tedavi amacıyla kullanılan bitki sayısı 20 000 ve Türk kodeksinde kayıtlı bitki sayısı 140 civarındadır. Halbuki Türkiye’de tıbbi amaçla tüketilen bitki sayısı çok daha fazladır, bunun en az 500 civarında olduğu ifade edilmektedir

Bugün doğada yetişen 300’e yakın bitki familyasından yaklaşık 1/3’ü uçucu yağ içermektedir. Uçucu yağ taşıyan bitkiler daha çok sıcak iklim bölgelerinde yetişmektedirler.

Defne Yaprağı Uçucu Yağ

Tropik ve subtropik bölgelerle ılıman iklim kuşağının sıcak yörelerinde bu kokulu bitkiler bulunmaktadır.  Hatay Haberleri olarak edindiğimiz bilgiye göre  Ülkemizi de içine alan Akdeniz Bölgesi ise, uçucu yağ taşıyan bitkiler bakımından en zengin bölgelerden birini oluşturmaktadır. Bugün ticari amaçla üretimi yapılan uçucu yağ bitkilerinin sayısı 40’ı geçmemektedir.

Defne yağı cineol’un yanı sıra eugenol, geraniol ve pinenler ile bunların çeşitli esterlerini de ihtiva etmektedir Kurutulmuş yapraklar kuru incir ambalajlanmasında, et ve balık yemeklerinde baharat olarak kullanılmaktadır.

Meyvelerinden elde edilen Fructus Lauri’de sabit ve eterik yağ bulunmakta ve bu yağ midevi ve antinevraljik olarak kullanılmaktadır. Meyvelerden presleme yöntemi ile % 25-30 oranında yağ elde edilmektedir.

Düzenlendi Aralık 23, 2018 10:52 pm

Son Haberler

Hatay’da Resmi Bayramlaşma Açıklaması

Hatay'da resmi bayramlaşma töreni yapılacak.

Ağustos 8, 2019 2:14 pm

Hatay’da CHP’li Belediyeler Zam AKP’li Belediyeler İndirim Yapıyor

Hatay'da zamları muhalefet indirimleri iktidar partisi yapıyor.

Ağustos 8, 2019 2:09 pm

Hatay’da Ekmek Zamlandı Ekmek 1.75 TL’den Satılacak

Hatay genelinde ekmek zamandı.

Ağustos 8, 2019 9:14 am

Hatay Büyükşehir Belediyesi Otobüsleri Denetliyor

Büyükşehir zabıta ekipleri, yola çıkacak vatandaşların güvenle seyahat edebilmeleri için denetimlere devam edeceklerini ifade etti.

Ağustos 7, 2019 4:49 pm

Hatayspor Kulübü Başkanı Nihat Tazearslan’dan Taraftara Uyarı

Kulübümüz gerek mali gerek idari açıdan taraftarlarımızla bir bütün olarak hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.

Ağustos 7, 2019 4:45 pm

Hatayspor Stadının Çimleri Yeni Sezona Yetişmiyor

Hatayspor Yönetimi, tüm çabalarını, stadın çim zemini ve diğer düzenlemelerin tamamlanmasına odaklamış durumda.

Ağustos 7, 2019 10:34 am