Geçmişten Günümüze Hatay İsim Koyma Gelenekleri

Hatay gelenekleri pek çok alanda kendini göstermektedir. Şehirde geleneklerin yaşarılması kapsamında farklı çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle çocuklar isminin verilmesi sırasında isim seçiminden konulma aşamasına kadar farklı adımlar bulunmaktadır. Sizler için çocuk Hatay’da çocuk isimleri verilirken yerine getirilen 5 adımı bir başlık altında topladık. İsim Belirleme Geleneği Hatay’da çocuk isimleri ebeler tarafından konulmaktadır. Ebeler, çocuğun doğduğu gün..

Geçmişten Günümüze Hatay İsim Koyma Gelenekleri
Yazar : Tarih : Okunma : 190 views Yorum Yap

Hatay gelenekleri pek çok alanda kendini göstermektedir. Şehirde geleneklerin yaşarılması kapsamında farklı çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle çocuklar isminin verilmesi sırasında isim seçiminden konulma aşamasına kadar farklı adımlar bulunmaktadır. Sizler için çocuk Hatay’da çocuk isimleri verilirken yerine getirilen 5 adımı bir başlık altında topladık.

  1. İsim Belirleme Geleneği

Hatay’da çocuk isimleri ebeler tarafından konulmaktadır. Ebeler, çocuğun doğduğu gün bir isim seçmektedir. Seçilen bu isim genel kapsamda dini açıdan değeri bulunan isimlerden oluşmaktadır. Böylece çocukların göbek adları ebeleri tarafından verilmiş olmaktadır. Hatay çocuk adı belirleme geleneklerinde ebe tarafından verilen isim ilk adımdır. Aileler sonraki günlerde çocuklarının asıl isimlerini seçmektedir.

  1. Örf ve Dini Unsurlar

Hatay örf ve dini kurallarına oldukça bağlı olan bir şehirdir. Bu nedenden ötürü çocuk isimlerinin belli olmasında aile büyükleri ya da din âlimleri etkin rol oynamaktadır. Geçmiş dönemlerde pek çok aile, yeni doğan çocuklarına aile büyüklerinin isimlerini vermiştir. Bunun yanı sıra çocuklarda peygamber isimleri de görülmektedir.

örf adet

  1. Hatay’da Çocuk Doğusu

Hatay çocuk isimlerinin belirlenmesinin yanı sıra doğum konusunda da kendine has geleneklere sahiptir. Hatay doğu geleneği farklı batıl inançlara ev sahipliği yapmaktadır. Halen pek çok kesimde uygulanan bu inançlar gereği loğusa olan annenin yastığının altında keskin aletler bırakılmaktadır. Bu işlemin annelerin daralmasını önlediği düşünülmektedir.

  1. Diş Geleneği

Hatay doğum geleneği çocukların büyümesi ile birlikte devam etmektedir. Kırkı dolan çocukların gezmeye çıkarıldığı Hatay’da ilk diş de farklı şekillerde kutlanmaktadır. Hedik kaynatılması ilk dişe özel bir durumdur. Hedik ise içerisinde ham madde olarak mısır ve buğdayın bulunduğu bir çeşit keşkek türüdür. Çevreye dağıtılan hedik, üzerine susam serpilerek servis edilmektedir.

diş geleneği

  1. İsim Verme Geleneği

Hatay ad koyma geleneğine göre çocuklar gerçek isimlerini doğumlarından hemen sonra almamaktadır. İsimler ya üç ya da yedinci günlerde çocukların kulaklarına ezan okunması ile birlikte verilmektedir. Okunan ezan sonrasında çocukların isimleri kulaklara üç kez söylenmektedir. Bu sayede küçük bir törenle çocuk isimleri verilmiş olmaktadır.

isim koyma