Hatay EXPO Denetlendi

Hatay’da gerçekleştirilecek olan EXPO 2021 için Hatay’a gelen Uluslararası Bahçe Bitkileri Birliği (AIPH) Denetleme Kurulu, 20 Şubat Perşembe günü Müze Otel’de toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat Tazearslan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, EXPO Denetleme Kurulu temsilcileri Tteve Evans ve..

Hatay EXPO Denetlendi
Yazar : Tarih : Okunma : 186 views Yorum Yap

Hatay’da gerçekleştirilecek olan EXPO 2021 için Hatay’a gelen Uluslararası Bahçe Bitkileri Birliği (AIPH) Denetleme Kurulu, 20 Şubat Perşembe günü Müze Otel’de toplantı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen toplantıya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat Tazearslan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, EXPO Denetleme Kurulu temsilcileri Tteve Evans ve Sven Stımal, Prof. Dr. Nazan Savaş, Proje Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, daire başkanları, şube müdürleri, tüm proje ve inşaat yapım müteahhitleri katılım gösterdi.

Toplantıda Başkan Savaş ve AIPH Denetim Kurulu temsilcileri, EXPO 2021’de bugüne kadar gelen süreç, gerçekleştirilen çalışmalar ve uygulamaya konulmak üzere projelendirilen çalışmalar hakkında sunumlar yapılarak fikir alışverişinde bulundu.

HATAY EXPO

EXPO; Kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır. Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO, yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir.

Hatay’ın köklü bir tarihe sahip olması vebirçokmedeniyetin burada yaşamış olması bu tarih zenginliğimizi ve medeniyetlerimizin ayak izlerini göstermek,bu uygarlıklara ait kalıntıların bir hazine olduğunu ve bu hazinenin kamuoyu ile paylaşılması gerektiği bölge açısından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda Expo 2021 Hatay, böyle bir hedef için büyük bir fırsat olacaktır.

Hatay’ın Amanos dağlarında 800 adet tıbbi ve aromatik bitki yetişmektedir. İnsan hayatının her dönemindeki sağlık ihtiyacına hizmet edebilecek, bu zenginliğimizi tedavi edici bilim metotlarına dönüştürebiliriz. Hatay’ın Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliğinin Artırılması ve Bölgedeki Medikal Tıbbi ve Eko-Turizm Endüstrisinin Geliştirilmesiyle,Expo 2021 Hatay’ın geleceğe yönelik hedefleri arasında bitkiler aracılığıyla Hatay’ı dünyanın en iyi Hortikültür Terapi, Şifa ve Güçlendirme Rehabilitasyon Merkezi haline dönüştürecek.

 

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi