Kategoriler Hatay Haberleri

Hatay Geleneksel Çalgıları

Hatay geleneksel çalgıları geçmiş dönemlerde, şehirde yapılan müziklerde kullanılmış müzik aletlerinden oluşmaktadır. Günümüzde de kendilerine kullanım alanı bulan müzik aletleri özellikle şehirdeki halk oyunları ekipleri tarafından değerlendirilmektedir. Yöresel oyunların müziklerinde sıklıkla kullanılan geleneksel çalgılar vurmalı ya da üflemeli olarak gruplara ayrılmaktadır. İşte Hatay kültüründeki en önemli 5 çalgı.

  1. Argun

Argun, Hatay çalgıları arasında akla ilk gelenlerden biridir. Çalgı yöre halkı tarafından Argın şeklinde de söylenmektedir. Bunun aynı sıra Gargın ismi de çalgının aldığı hitap türlerinden biridir. Kaval tiplerinden biri olan Argun, sistem olarak ekli iki kavaldan meydana gelmektedir. Eklenen kavallardan biri delikli biri ise deliksiz olarak tasarlanmaktadır.

  1. Sipsi

Hatay geleneksel çalgıları arasında bulunan sipsi, üflemeli müzik aletlerinden biridir. Çalgının geçmiş dönemlerde çobanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Küçük olması nedeni ile taşıması kolay hale getirilen sipsi, diş baskısı ile farklı sesler de çıkarabilmektedir. Üstelik çeşitli ağaç dallarından yapılabilen sipsi, halen varlığını sürdürmektedir.

  1. Davul

Pek çok şehirde olduğu gibi Hatay yöresel müzik aletleri arasında davul da bulunmaktadır. Vurmalı bir müzik aleti olan davul, özellikle düğünlerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra halk oyunlarında oynanan müziklerin pek çoğu davul olmadan çalınamamaktadır. Halaylarda ve diğer yöresel oyunlarda ritim davul ile belirlenmektedir. Davul, üflemeli müzik aletleri ile birlikte kullanılarak çalınmaktadır.

  1. Ney

Hatay üflemeli çalgılarının başında ney gelmektedir. İyi bir ney yapımı için kaliteli kamışların kullanılması şarttır. Kaliteli kamışların Asi Nehri’nin kıyılarında uzun zamandan bu yana yetiştiği bilinmektedir. Bu da ney çalgısını Hatay kültürüne eklemiştir. Şehirde ülke çapında tanınan ve neyzenler ve ney yapımında görev alan ustalar bulunmaktadır.

  1. Zurna

Zurna, üflemeli çalgılar arasında sesi en çok çıkanlardan biridir. Hatay açık hava etkinlikleri için kullanılan zurna, bu sayede sesin geniş kesimler tarafından duyulmasını sağlamaktadır. Üstelik zurna, zaman geçmesine karşın sisteminde değişim görmemiştir. Bu nedenden ötürü kültürel bir miras olarak görülen zurna, davul ile birlikte iyi bir ikili oluşturmaktadır. Oluşturulan ikili, düğünlerin ve kutlamaların vazgeçilmezleridir.

Düzenlendi Şubat 20, 2019 7:14 pm

Son Haberler

Hatay’da Resmi Bayramlaşma Açıklaması

Hatay'da resmi bayramlaşma töreni yapılacak.

Ağustos 8, 2019 2:14 pm

Hatay’da CHP’li Belediyeler Zam AKP’li Belediyeler İndirim Yapıyor

Hatay'da zamları muhalefet indirimleri iktidar partisi yapıyor.

Ağustos 8, 2019 2:09 pm

Hatay’da Ekmek Zamlandı Ekmek 1.75 TL’den Satılacak

Hatay genelinde ekmek zamandı.

Ağustos 8, 2019 9:14 am

Hatay Büyükşehir Belediyesi Otobüsleri Denetliyor

Büyükşehir zabıta ekipleri, yola çıkacak vatandaşların güvenle seyahat edebilmeleri için denetimlere devam edeceklerini ifade etti.

Ağustos 7, 2019 4:49 pm

Hatayspor Kulübü Başkanı Nihat Tazearslan’dan Taraftara Uyarı

Kulübümüz gerek mali gerek idari açıdan taraftarlarımızla bir bütün olarak hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.

Ağustos 7, 2019 4:45 pm

Hatayspor Stadının Çimleri Yeni Sezona Yetişmiyor

Hatayspor Yönetimi, tüm çabalarını, stadın çim zemini ve diğer düzenlemelerin tamamlanmasına odaklamış durumda.

Ağustos 7, 2019 10:34 am