Hatay genelinde hava durumu, sıcaklık artıyor.

Gelecek hafta ki hava durumuna göre, hatay genelinde sıcaklık artışı görünmekte olup yazın geldiğinin haberci olduğu belirtildi.

Hatay genelinde hava durumu, sıcaklık artıyor.
Yazar : Tarih : Okunma : 204 views Yorum Yap

Gelecek hafta ki hava durumuna göre, hatay genelinde sıcaklık artışı görünmekte olup yazın geldiğinin habercisi olduğu belirtildi. Yağışların azaldığı ve güneşin tekrardan yüz gösterdiği görülmektedir. Beklenen sıcaklıklar kapıda olup mevsimin kıştan, yaza döndüğü hava durumu sonuçlarına bakarak belirtilmiştir.

Beklenen yağışların gelecek haftadan sonra tekrar baş göstereceği ve güneşin tekrar kısa bir süre için kaybolacağı meteoroloji’nın haberçisi olup Hatay ve çevresinde bulunan illerde güneşin yerine, sağanak yağmur yer alacağı açıklanmıştır. Yurt genelinde cemre diye nitelendirilen olayın oluşmasıyla havanın sıcaklık kazanmasını ve tekrardan havaların ısınmasını ve yaz ayına çok erken bir sürede geçileceği gözlenmiştir. Hatay ve bölgesinde bulunan diğer illerin hava durumu aşağıda gösterilen gibidir.

Cumartesi:  9 derece

Pazar: 8 derece

Pazartesi: 7 derece

Salı: 9  derece

Çarşamba: 15 derece

Perşembe: 16 derece

Cuma: 12 derece

Cumartesi: 9 derece

Pazar: 8 derece

Hatay ve genelinde hava sıcaklıklarının bu şekilde olacağı ve bundan sonraki hatay için güneşli havanın yerini sağanak yağış alacağı meteoroloji tarafından açıklanmıştır. Yaz ayının habercisi olan hal arasında cemre diye adlandırılan doğa olayı olarak bilinen kış ayının bittiğini kanıtlayan cemre düşmesinin ardından havaların hızlı bir şekilde ısındığı ve ilkbahar yağışlarının yaklaştığının habercisi olmuştur.

Ocak ayının son haftası ve şubat ayının ilk haftası gerçekleşen cemre düşecektir. Ocak ayının son haftası ilk cemre olarak bilinen havaya düşen cemre düşmüştür. Şimdi ise ikinci cemre yani toprağa düşecek olan cemre gelecek hafta içi düşecektir. Son cemre ise şubat ayının üçüncü haftası suya düşüp, havaların ve genelinde tüm Türkiye kış aylarından, yaz aylarına geçiş sağlayacaktır. Gelecek haftaya kısa bir süre kaldığı bilinirken rüzgarlarından güneşle birlikte yükseliş göstereceği bilinmektedir.