Hatay Haberleri

Göçmen Krizi 12 kasım günü yaşanan göçmen krizi, Hatay haberleri kapsamına girdi. İçerisinde Suriyelilerin de bulunduğu 39 kişilik grup, sınır bölgesinde yakalandı. Türkiye’ye yasa dışı yollar ile girmek isteyen göçmenler, jandarmanın dikkati sayesinde fark edildi ve önleri kesildi. Çocuk, yaşlı ve kadınlarında bulunduğu 39 kişilik kafile kontrol merkezine götürüldü. Son dakika Hatay haberleri kapsamında edilen..

Hatay Haberleri
Yazar : Tarih : Okunma : 145 views 1 Yorum

Göçmen Krizi

12 kasım günü yaşanan göçmen krizi, Hatay haberleri kapsamına girdi. İçerisinde Suriyelilerin de bulunduğu 39 kişilik grup, sınır bölgesinde yakalandı. Türkiye’ye yasa dışı yollar ile girmek isteyen göçmenler, jandarmanın dikkati sayesinde fark edildi ve önleri kesildi. Çocuk, yaşlı ve kadınlarında bulunduğu 39 kişilik kafile kontrol merkezine götürüldü. Son dakika Hatay haberleri kapsamında edilen bilgilere göre Altınözü ilçesinde devriye atan hudut karakol ekipleri durumu fark etti, Ayrıca söz konusu mülteciler bölge karakoluna teslim edildi, Yapılan işlemlerin tamamlanmasının ardından ise grubun geri gönderilmesi planlanıyor. Hatay göç idare merkezi de olay ile ilgili çeşitli incelemeler başlattı.  

 

Hatay Haberleri Yorumları

Türkiye’nin düzenlemiş olduğu zeytin dalı operasyonu sayesinde Suriye’nin bir bölümü temizlendi. Buna ek olarak da yapılan ateş kez ile bölgede yaşanan çatışmalar durdu. Ancak Suriyeleri neden hala Türkiye’ye gelmek istediği merak konusu oldu. Hatay Haberleri yorumcuları, gelen mültecilerin hangi amacı taşıdığını araştırmakta ve analizler yapmaktadır. Özellikle de terör örgütünün planladığı kanlı faaliyetler akla gelmekle beraber, son günlerde ülkeye kaça yollar ile girmek isteyen mültecilerin de geçmişleri dikkatli bir şekilde araştırılıyor. Hatay haberleri gündeminden düşmeyen Suriye krizi, bölgeye ekonomik anlamda da ciddi zararlar veriyor. Turist sayısının azalmasının birinci nedeni olarak görülen Suriye krizi, hala belirsizliğini korumaktadır. Hatay halkı sorunun çözümü için yetkililerden bilgi bekliyor. Ayrıca son ayda kaçak yollar ile ülkeye girmek isteyen Suriyeli sayısında da ciddi artış gözükmektedir. Jandarma kaçak geçişleri engellemek için de sınır hattında sürekli devriye atıyor.

Suriyeler Ülkesine Ne Zaman Dönecek?

Savaştan kaçan masum halk, ülkelerine dönmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Türkiye sayesinde kurulan ateş kes müzakereleri sayesinde Hatay yakınlarındaki bölgede yaşanan terör eylemleri büyük ölçü de azaldı. Hükümetten yapılan açıklamalara göre de yakın bir zaman içerisinde Türkiye’de bulunan Suriyelerin ülkesine geri döneceği bildirildi. Ancak kesin bir tarih henüz verilmedi. Hatay Haberleri gündemi içerisinden de hiç düşmeyen mülteci sorunu, ülkenin tüm illerini ilgilendirdiği gibi, özellikle Antakya ve çevresini yakından etkilemektedir. Konu hakkında yaşanan gelişmeler, anlık olarak bültenlerinde paylaşılacaktır. Sizde Hatay haberleri noktasında bilgi sahibi olmak için web sitemizi yakından takip edebilirsiniz.

Diğer Gelişmeler

Hatay haberleri arasında yer alan kültür ve yemek organizasyonları tüm hızı ile devam ediyor. Profesyonel şeflerin yetiştirildiği Hatay mutfağı, tüm dünyaya duyurulmaktadır. . Özellikle de yöresel yemekleri ile meşhur olan bölge, farklı ülkelerden gelen turistlere özel menüler hazırlıyor. Birleşmiş Milletlerden gelen bir grup, Hatay’ın yemekleri ve kültürel zenginlikleri ile ilgili çeşitli araştırmalar yapıyor. Ayrıca Hatay haberleri içerisinde yer alan söz konusu gelişmeler, ilerleyen günlerde farklı bir boyuta taşınacağı gibi görünüyor. Eğitimler de ise bölgenin yöresel yemekleri tanıtılıyor ve gelen konuklara servis ediliyor.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi