Hatay Hakkında Kısa Bilgi

Antakya 638 yılında Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından fethedilmiş olup, uzun süre Haçlı orduları ile Müslüman ordularının mücadelesine ve sık sık el değiştirmesine sahne olmuştur. Antakya ve çevresi sonuçta 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Hatay Hakkında Kısa Bilgi
Yazar : Tarih : Okunma : 123 views Yorum Yap

Hatay, İ.Ö. 300 tarihinde Selevkos. I. Nikator tarafından “Antiokheia” adıyla kuruldu. İ.Ö. 64 yılında serbest şehir statüsü ile Roma İmparatorluğu’na katılan Antakya, İmparatorluğun Suriye eyaletinin başkenti oldu. Hatay, İslam Dönemi, Bizans Dönemi, Haçlılar ve Selçuklular Döneminde de önemli bir merkezdi.

1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Osmanlı hakimiyetine giren Hatay, dört asır Osmanlı hakimiyetinde, Halep Vilayeti Merkez Sancağı’na bağlı bir “Kaza Merkezi” olarak yönetilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrası belli bir dönem Fransız İşgalinde kalan Hatay, 7 Temmuz 1939’da Anavatana katılmıştır.

Hatay’da, merkez ilçe (Antakya) dahil 15 ilçe ve bunlara bağlı 362 köy bulunmaktadır. İlin nüfusu yaklaşık 1 milyon 500 bindir.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi