Hatay Halhalı Zeytinin Özellikleri Nelerdir | Hatay Haber
ANA SAYFA / Yaşam / Hatay Halhalı Zeytinin Özellikleri Nelerdir

Hatay Halhalı Zeytinin Özellikleri Nelerdir

Özellikle Hatay’ın Altınözü ve Yayladağı ilçesinde yükseklerde yetiştirilen Halhalı zeytin, kendine has mükemmel bir aromaya sahiptir.


Halhalı Zeytin Çeşidi

Hatay’da artık tükenmeye başlayan zeytin türlerinden bazıları hala geleneksel zeytin tarımı ile uğraşan bir kısım çifçiler tarafından yetiştiriliyor. Hatay’ın özgün zeytin cinslerini daha verimli hale getirip yaygınlaştırmak gerekirken, Gemlik ve Mudanya tipi zeytin fidanları ile Marmara Bölgesi Zeytin türlerini Hatay’a adapte etmek bölgeye özgü bu zeytin kültürünü de tamamen yok edeceği açıktır.

Yöremizin en gözde zeytini halhalıdır. Halhalı zeytini çok değerlidir. 2-3 kg halhalı zeytin 1 kg zeytinyağı verir. Kırma, kilye ve kül ile salamurası da yapılır.

Hatay’da yaşayan Arap halkının halhalı zeytinle ilgili “Halhali, temenü ğalü”  şeklinde bir tabiri vardır. Yani”halhalı zeytini çok değerlidir, çok pahalıdır anlamına gelmektedir. Yöre halkı halhalı zeytini yine bölgede sıkça üretilen boğma rakının yanında meze olarak kullanmaktadır.

Halhalı zeytin çeşidinin büyük bölümü Hatay’da yetiştirilir. Çok az oranda Mardin’de yetiştirildiği de bilinmektedir.Meyveleri orta boy iriliktedir ve %21-22 oranında yağ içerir. Sofralık ve yağlık olarak geniş oranda kullanıldığından, Hatay’ ın olmazsa olmazı diyebileceğimiz bir çeşittir. Halhalı, yağmurla dirilir, toprakla güçlenir, Akdeniz rüzgarlarının esintisiyle beslenir. Özellikle Hatay’ın Altınözü ve Yayladağı ilçesinde yükseklerde yetiştirilen Halhalı zeytin, kendine has mükemmel bir aromaya sahiptir.

İlgili Haber  Hatay’ın Hassa ilçesinde dört ayaklı civciv Dünya’ya geldi

Altınözü ve Yayladağı’nın nün kendine has rüzgarı, toprağı, yağmuru burada yetiştirilen Halhalı zeytini diğer bölgelerde yetiştirilenlerden farklı kılmaktadır. Halhalı zeytinden elde edilen zeytinyağı, zengin besin içeriğine sahip olmasının yanında, renginin koyu olması renk maddelerinin (klorofil ve karotenoid) yüksek olduğunu göstermektedir. Halhalı zeytinin yağ oranı yüksek olduğundan hem sofralık olarak menülerimizi zenginleştirmekte hem de yağlık olarak yemeklerimize lezzet katmaktadır.

Ayrıca büyüklüğünün orta derecede olması ve tatlandırıldığında (kostikle işleme) da kendine özgü tadının meydana gelmesi onun sofralık olarak geniş oranda kullanılmasını sağlamıştır. Zeytin, dalından koparılıp hiçbir işlemden geçmeden önce acı bir tada sahiptir. Bu acı tadı, bileşimindeki fenolik maddelerden (besin maddeleri) ileri gelmektedir. Bu yüzden birçok zeytin çeşidi direk olarak tüketilemez, işlemden geçirilmesi gerekir. Kostikle (sodyum hidroksit) işleme sayesinde bu fenolik maddeler bileşimlerine parçalanır ve acılık azaltılmış olur. Bu şekilde ortaya çıkan mükemmel zeytin tadı sayesinde Halhalı, sofralarımızda çerez gibi yenmektedir. Tüm bu kendine has özellikleri sayesinde Halhalı, salamuralık zeytin olarak değil de’’ Halhalı Zeytin’’ olarak adlandırılmaktadır.

İlgili Haber  Hatay'da boşanmaların sayısında artış yaşandı

Hatay’da yaklaşık 1 milyon civarında halhalı zeytini ağacı bulunmaktadır. Halhalı zeytinin bir bölümü yeşil kırma zeytin olarak bölgede tüketilmekte, geri kalanı komşu Arap ülkelerine ihraç edilmektedir. Siyah sofralık veya yağlık olarak da değerlendirilmektedir Soğuğa karşı aşırı duyarlı değildir. Aşı ve çelikle çoğaltılır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamdi Alkan Hatay’da Müze Açacak

Hamdi Alkan 15 Temmuz 1967’de Antakya'da Döver köyünde doğmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir