Hatay Kadın Cinayetlerinde Türkiye'de İlk Sıralarda | Hatay Haber
ANA SAYFA / Hatay Haberleri / Hatay Kadın Cinayetlerinde Türkiye’de İlk Sıralarda

Hatay Kadın Cinayetlerinde Türkiye’de İlk Sıralarda

Kadınlar öldürülüyor.


Katledilen kadınlar isyanımızdır.

 

Türkiye’de 2019 yılının ilk 6 ayında; 83’ü tabanca, 49’u tüfekle, 68’i elektrikli testere dahil kesici aletlerle olmak üzere toplam 272 kadın cinayeti işlendi. Cinayetlerin Türkiye haritasında, 10. sırasında Hatay yer alıyor.

2019’un ilk 6 ayında 81 ilden 61’inde kadın cinayeti yaşandı. Kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı il, 49 olayla İstanbul. 18 kadın cinayetiyle Adana ikinci, 16 cinayetle İzmir üçüncü sırada. Dördüncü sırada, 11 olayla Bursa, beşinci sırada 9 olayla Konya gelirken, 8’er olayla Kocaeli ve Diyarbakır altıncı sırayı paylaşıyor. Antalya, Aydın, Mersin ve Samsun 7’şer olayla yedinci sırada. 6 olayın yaşandığı Ankara sekizinci, 5’er olayın yaşandığı Batman, Malatya, Manisa, Osmaniye, Tekirdağ ve Urfa dokuzuncu, 4’er olayın yaşandığı Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Trabzon ise onuncu sırayı paylaşıyor.

Türkiye genelinde 61 ilde yaşanan bu kadın cinayetlerinde 222 kadın ve aile bireyi, kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldü. 128 kadın ve aile bireyi de yaralandı. En çok kadın cinayeti 51 olayla Ocak ayında yaşanırken, onu 50 olayla Mayıs, 49 olayla Haziran izledi.

İlgili Haber  How Much Does a PhD Cost

Umut Vakfı’nın hazırladığı Kadın Cinayetleri istatistiklerine göre, son 4 yılda meydana gelen bin 338’i silahlı, bin 760 kadın cinayetinde, sadece ölü ve yaralı mağdurlar olarak kayıtlara geçenlerin ve basına yansıyanların sayısı ise toplam 2 bin 195! Bin 559 ölü, 636 yaralı…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hatay’da CHP’li Belediyeler Zam AKP’li Belediyeler İndirim Yapıyor

Hatay'da zamları muhalefet indirimleri iktidar partisi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir