Hatay'da 5 Önemli Halk Oyunu ve Öyküleri | Hatay Haber
ANA SAYFA / Hatay Haberleri / Hatay’da 5 Önemli Halk Oyunu ve Öyküleri

Hatay’da 5 Önemli Halk Oyunu ve Öyküleri


pamuk halk oyunu

Hatay kültürü oldukça geçmişten bu zamana korunmaktadır. Şehir, halk oyunlarında da kültürünü göstermektedir. Sizler için geçmişten bu yana oynanan Hatay halk oyunlarının önemli olanlarından 5 tanesini öyküleri ile birlikte araştırdık.

  1. Zennube

Zennube oyunu, aslen bir aşk hikâyesinden doğmuştur. Hatay halk oyunları kapsamına giren Zennube aslen Zeynep ismini kastetmektedir. Geniş zamanlarda göçmen bir kızı seven Hataylı bir gencin göçmenler tarafından alay konusu edilmesi sonrasında oyun ortaya çıkmıştır. Ancak iki genç, aşkları alay konusu haline getirilmesine karşın kavuşmuşlardır. Bu kavuşma sonrasında genç kızın ailesi Hatay’dan göm etmek zorunda kalmıştır.

zennube halk oyunu

  1. Koyser

Koyser, uzun süredir Hatay’ın en bilinen halk oyunlarının başında bulunmaktadır. 8 ya da 10 kişilik gruplar halinde oynanan oyunda ayak hareketleri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Hatay geleneksel oyunlarından olan koyser ilk kez Hatay’ın Türkiye’ye ilhakı zamanında oynanmaya başlanmıştır. Oyundaki hareketli tutum, o dönemlerde halkın duyduğu neşeyi anlatmaktadır. Koyser şimdilerde ise genellikle düğünlerde oynanmaktadır.

koyser halk oyunu

  1. Hizmetli

Hatay öyküleri, hizmetli oyununda da kendini göstermektedir. Oyun geçmiş zamanlarda Hizmetli isminde bir ağa kızı tarafından ilk kez oynanmıştır. Hizmetli, oldukça kalabalık bir düğünde oyuna davet edilmesinin ardından kendi figürlerini sergilemiştir. Diğer davetliler tarafından oyunu oldukça beğenilen ağa kızı bu sayede oyunun isminin Hizmetli olarak anılmasını sağlamıştır.

İlgili Haber  Şehit uzman piyade onbaşı için mevlit okutuldu

hizmetli halk oyunu

  1. Pamuk

Tarımsal faaliyetler ya da hasat dönemleri genellikle çiftçilerin düğünlerinin yapıldığı dönemlere denk gelmektedir. Hatay çiftçileri de geçmiş zamanlarda ancak topladıkları pamukların satımından sonra düğün yapabilmekteydi. Pamuk oyunu da satımlardan sonra yöre halkının sevinçlerini gösterdikleri bir halk oyunudur. Üstelik oyun figürleri arasında pamuk ekiminde yapılan hareketlerin taklitleri de bulunmaktadır.

pamuk halk oyunu

  1. Deli Arap

Hatay yöresel oyunlarından olan Deli Arap, evlenmek istemeyen bir gelinin zorla evlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Düğünde erkek tarafı olan Araplar, oyunlarda kendilerine özgün şekilde oynamışlardır. Yöre halkı ise sonraki zamanlarda Arapların oyunlarını komik bulduklarından farklı şekillerde taklit etmeye başlamışlardır. Böylece günümüzde oynanan Deli Arap oyunu ortaya çıkmış olmuştur.

deli arap oyunu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hatay’da CHP’li Belediyeler Zam AKP’li Belediyeler İndirim Yapıyor

Hatay'da zamları muhalefet indirimleri iktidar partisi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir