Hatay’da ÇED Toplantısı İptal Edildi

Arsuz’da yaban keçisi ve karaca türlerinin korunması amacıyla oluşturulan yaban hayatı koruma bölgesi tehlike altında.

Hatay’da ÇED Toplantısı İptal Edildi
Yazar : Tarih : Okunma : 63 views Yorum Yap

Hatay’ın Arsuz ilçesine bağlı bağlı Kale Mahallesi’nde, mevcut krom tesisinin çalışma alanını 2,5 kat arttırmayı ve galeri yöntemiyle de çalışmayı öngören proje için ÇED ‘halk bilgilendirme’ toplantısı, çevrede yaşayan yurttaşların tepkisi üzerine yapılamadı. Kale Mahallesi’ne giden Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, mevcutta bir tesisin zaten var olduğunu, ancak tesisin alanını genişletmesi durumunda doğaya ve en çok da Kale Mahallesi’nde yaşayan halk başta olmak üzere tüm ilçe halkına zarar vereceğini belirtti.

Yaban Hayatı Tehlike Altında

Yöre halkı koruma altındaki Deniz Kaplumbağaları yuvalama alanının Kale Mahallesi’nde olduğunu ve 1,5 km. uzunluğundaki alanı kapsadığını, yaban keçisi ve karaca türlerinin korunması amacıyla oluşturulan yaban hayatı koruma bölgesinin de burada olduğuna dikkat çekti.

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven

Arsuz Belediye Başkanı Destek Verdi

Jandarma’nın geniş güvenlik önlemleri aldığı etkinlik öncesi, toplantının yapılacağı okul çevresine giriş için önce temsili bir gruba, itirazlar üzerine de tüm katılımcılara izin verildi. Arsuz’un Kale Mahallesi’nde yapılmak istenen “Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı Halkın Katılım Toplantısı”, çevre halkının bu konu hakkında bilgilenmek istememesi üzerine, Oturum Başkanı Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Kadir Özer tarafından sona erdirildi. Mahalleliye destek veren Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Kale Mahallesi İlkokulu’nda gerçekleştirilmek istenen toplantıya katılarak halkın yanında yer aldı ve bu toplantının yapılmaması gerektiğini savundu.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi