Hatay’da Doğa Turu Yapacağınız 7 Yer

Hatay’da doğa turu yapabileceğiniz 7 noktayı sizler için araştırdık.

Hatay’da Doğa Turu Yapacağınız 7 Yer
Yazar : Tarih : Okunma : 223 views Yorum Yap

Tarihi ve mutfağıyla ünlenen Hatay ilinin doğası da en az mutfağı ve tarihi kadar revaçta. Hatay’a yolunuz düştüğünde görmeniz gereken 7 doğa harikasını sizler için listeledik.

Büyük Antakya Parkı

Büyük Antakya Parkı

Şehrin merkezinde ve Asi Nehri’nin hemen kıyısında bulunan ve 52 bin metrekarelik bir alana sahip olan Büyük Antakya Parkı, şehrin en geniş parkı ünvanını taşımakta. Büyük Park olarak da bilinen Antakya Parkı’nda şehrin simgesi olan defne ağacı başta olmak üzere birçok bitki türünü bünyesinde barındırmaktadır.

Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelalesi

Antakya merkeze 6 kilometre uzaklıkta Yayladağı yol ayrımında bulunan Harbiye Şelaleleri ya da eski adıyla Daphne Seleokus, Roma döneminden ,itibaren bilinen bir yerdir. Mitolojide Nehir tanrısı Peneus’un kızı Daphne peşinden koşan müzik, şiir ve aşk tanrısı Apollo’dan kaçarken kurtulmak için yalvarır. Yakarışını ise toprak ana duyar ve Daphne’nin vücudu ağaca, kolları dallara, saçları ise yapraklara dönüşür. Daphne’nin gözyaşlarının şelaleyi oluşturulduğuna inanılmakta. Bölgede restoran ve çay bahçeleri de yer almaktadır.

Sütunlu Liman

Sütunlu Liman

Arsuz’dan yaklaşık olarak 10 kilometre güneyde, Konacık köyü sahilinde bulunan ve Helenistik dönemden kalma bir liman kentinin kalıntıları bulunmaktadır. Kaya mezarları Işıklı köyüne giden karayolu üzerindedir. Yapılan kazılarda çıkan lahitler 5. yüzyılda Doğu Roma döneminden kalmıştır. Lahit üzerinde bulunan rahibe figürleri ise mezarların onlar için yapıldığını ve mozaik tabanların ise kiliseye ait olduğunu göstermektedir.

Arsuz Plajı

Arsuz Plajı

Hatay’a yaz aylarında gitmişseniz mutlaka uğramanız gereken yer Arsuz Plajı. İskenderun’a 33 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, doğal dalgakıranları sayesinde çok dalgalı değildir. Bunun yanı sıra en önemli özelliklerinden birisi de denizin kasım ayında dahi sıcak olmasıdır. 40 kilometre uzunluğundaki plaj, keşfedilecek doğa güzelliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda kamp sevdalıları için kamp alanları ve tesisler de mevcut. Hem de her bütçeye uygun.

Belen Geçidi Tabiat Parkı

Belen Geçidi Tabiat Parkı

45 hektar alana sahip olan Belen Geçidi Tabiat Parkı 2014 yılından itibaren tescilli milli parklar arasında yer almaktadır. Belen ilçesine 5 kilometre, İskenderun ilçesine 15 kilometre, Antakya il merkezine ise 50 kilometre uzaklıktadır. Kuş göçleri yolları ve süzülerek uçan göçmen kuşlar açısından da Türkiye’nin ve dünyanın sayılı darboğazlarından birisidir.

Sarıseki Kanyon Park

Sarıseki Kanyonu

Ailece bir piknik yapmak istediğiniz zaman hem sakin hem de doğal güzelliklerle bezeli bir yer arıyorsanız Sarıseki Kanyon Parkı tam size göre bir yer. Deniz manzarasının ise tadına doyum olmuyor.

Beşikgöl

Beşikgöl, Dörtyol

Dörtyol merkeze 7 kilometre uzaklıkta olan ormanlık bir alan. Piknik yapmanın yanı sıra soğuk suda serinlemek isteyenler için uğrak nokta.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi