Hatay’da Hayvan Otlatma Süresi Uzatıldı

0
18 views
Merada otlanan hayvanlar

Hatay Suriye sınırında hayvan otlatma 15 Haziran’a kadar uzatıldı.Hatay Valiliği, Hatay ve Suriye ile askeri sınır bölgesinde, Mart ve Nisan aylarında geçerli hayvan otlatma işleminin 15 Haziran tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Hayvancılıkta en önemli kriter; kaliteli, ucuz ve hayvanların günlük tüm besin madde ihtiyaçlarını karşılayan yem teminidir. Bu yemi temin etmenin en uygun olan şekli de mera ve yaylalardan faydalanmaktır. Kış aylarında hayvan barınaklarında genellikle kuru ve kaba yemlerle beslenen hayvanların baharda meraya çıkarılmasında önlemler alınmazsa çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle hayvanların meraya çıkarılmadan önce otlatma öncesi hazırlıkların yapılması gerekir.

Sadece hayvan otlatılmasına yarayan arazilere mera, taban suyu yüksek veya az bir emekle sulanabilen, otu biçilerek değerlendirilen arazilere de çayır denir. Çayır ve meralar için insanlar herhangi bir emek harcamazsa buralar doğal çayır ve meralardır. Çayır ve meralar için insanlar bir çaba harcarsa buralara da suni çayır ve meralar denir.

İlgili Haber  Hatay'da şok yaratan olay!

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın