Kategoriler Hatay Haberleri

Hatay’da Yaşanan İlkler Nelerdir?

Hatay farklı dinlerden insanların ve kültürlerin bir arada yaşadığı harika bir kenttir. Konumu ve geleneksel yapısından kaynaklanan nedenlerle Hatay’da yaşanan ilkler fazladır. Dünyanın en büyük müzesi olmaya aday olarak yapılan Hatay Arkeoloji Müzesi kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yerdir. Müzede sergilenen çok özel bir lahit vardır. Lahiti özel ve daha iyi ortamda sergilemek için çalışmalar yapılmıştır.

Ülkemizde bir ilk olarak lahite özel dünyada eşi benzeri olmayan, duvarında Roma İmparatorluğu’ndan kalan bir söz olan Ölüm her şeyi eşit kılar yazılı özel bir salon inşa edilmiştir. Eski Antakya Arkeoloji müzesinin yerine restorasyondan geçirip yeni Antakya Şehir Müzesi kurulması ise şehrin ilkleri arasında yerini almaktadır.

Daha Fazla Hatay Güzellikleri

Tarihin yazıldığı, kültürlerin harmanlandığı, sevgi ve hoşgörünün hakim olduğun Hatay’da yaşanan ilkler var olanlarla sınırlı kalamaz. Kozmopolit bir topluma sahip olması, farklı kültürlerin barış ve sevgi ortamında birlikte yaşaması Hatay’ın en büyük ilkidir. Tarihin bilinmeyen tarihlerinde başlayan bu birliktelik ve ilklere yenilerinin eklenmesi gerekir. Geçmişin izlerine dokunmadan Antakya Uzun Çarşı, restore edilerek halka sunulmalıdır.

Hatay’ın merkezi olan Antakya tarihi ve kültürel güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. İlklerin yaşandığı her bir sokağının tarihini yok etmeden güzelleştirmek kentin çehresini daha bir aydınlık yapacaktır.  İpek Yolu üzerinde bulunması Hatay’ın mimari güzelliklere sahip Uzun Çarşı gibi ilklerle donatılmasını sağlamıştır.

Dünyanın İlk Işıklandırılan Caddesi

Bir kentin geçmişi ne kadar uzaklara dayanıyorsa o şehirde daha fazla ilklere rastlanır. Hatay’da yaşanan ilkler kentin geçmişinin milattan öncesine dayanmasından da kaynaklanmaktadır. İlklerin şehri olan Hatay’da bilenen en güzel ve parıltılı ilk ışıklandırılan caddesidir. Antakya, Hatay’ın merkezi durumundadır. Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi Antakya’dadır. Ayrıca;

  • Anadolu’nun ilk camisi Antakya’da
  • Dünyanın ilk kaya kilisesi Antakya’da

Hatay, barış şehridir. Hatay, dünyada hoşgörü ve barış adına model alınabilecek bir kenttir. Farklılıkların zenginlik olduğu kentte, Nusayri Aleviler, Arap Hıristiyanlar, Ermeniler, Sünni Araplar, Sünni Türkler ve Türkmenler bir arada yaşamaktadır. Farklı kültürler birlikte yaşayarak bir Birlikte Yaşama Sanatı ortaya çıkarılmıştır.

Paylaş
Paylaşıldı
Burak Şefkat

Son Haberler

Hatay Polisinden Büyük Operasyon

Hatay emniyet müdürlüğünden dev operasyon.

Haziran 24, 2019 10:05 am

Hatayspor Juventus’la Karşılaşacak

Hatayspor'da Juventus heyecanı yaşanıyor.

Mayıs 30, 2019 8:53 am

İskenderun Halkı Anguslara Tepkili

İskenderun'da angus kokusu vatandaşı rahatsız ediyor.

Mayıs 28, 2019 4:51 pm

Defne Belediyesi Halk Masası Kurdu

Defne belediyesi sorunların daha hızlı çözülmesi için halk masası kurdu.

Mayıs 28, 2019 3:16 pm

Hatayspor Özel Uçakla İstanbul’a Gitti

Hatayspor özel uçak kiraladı.

Mayıs 28, 2019 3:10 pm

Play-Off Finalini Cüneyt Çakır Yönetecek

Derbinin hakemi Cüneyt Çakır oldu.

Mayıs 28, 2019 1:14 pm