Hatay’da Yetişen 5 Önemli Tarım Ürünü

Hatay, sadece kültür başkenti olarak görülen bir il değildir. Akdeniz iklimi ve uygun hava şartları sayesinde Hatay sınırları içerisinde farklı tarım ürünleri de yetişmektedir. Özellikle yaş meyve ve sebze üretiminde öncü olan Hatay farklı bitki tarımları ile de kendini göstermektedir. Sizler için Hatay denince akla gelen tarım ürünlerini bir başlık altında topladık. Zahter Zahter sadece..

Hatay’da Yetişen 5 Önemli Tarım Ürünü
Yazar : Tarih : Okunma : 1.271 views Yorum Yap

Hatay, sadece kültür başkenti olarak görülen bir il değildir. Akdeniz iklimi ve uygun hava şartları sayesinde Hatay sınırları içerisinde farklı tarım ürünleri de yetişmektedir. Özellikle yaş meyve ve sebze üretiminde öncü olan Hatay farklı bitki tarımları ile de kendini göstermektedir. Sizler için Hatay denince akla gelen tarım ürünlerini bir başlık altında topladık.

  1. Zahter

Zahter sadece Hatay’a özgü bir kahvaltılık değildir. Şehir aynı zamanda zahter yetiştiriciliği de yapmaktadır. Hatay tarım ürünlerinden biri olarak isim alan zahter aynı zamanda dağ kekiği olarak da bilinmektedir. Salata olarak da yükletilebilen ya da zeytinyağı ile karıştırılması sonrasında yenebilen zahter, sağlık için de oldukça faydalıdır.

Zahter

  1. Maydanoz

Hatay’da yetişen ürünler kapsamında maydanoz en çok ihracı yapılan yeşilliklerdendir. Maydanoz, Hatay iklimi sayesinde yılda atmış bin tonun üzerinde üretimi yapılabilen tarım ürünlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle Romanya gibi ülkelerden talep gören maydanoz, aynı zamanda yerel pazar için de üretilmektedir.

Maydanoz

  1. Trabzon Hurması

Pek çok insan Trabzon hurmasının sadece Trabzon’da yetiştiğini düşünmektedir. Ancak bu meyve, en kaliteli ve güzel Hatay sınırları içerisinde yetişmektedir. Yumuşak ve sıcak bir iklime sahip olan Hatay, Trabzon hurması yetiştiriciliği konusunda da zaman içerisinde kendini geliştirerek isminden söz ettirmeyi başarmıştır.

Trabzon Hurması

  1. Turunçgiller

Akdeniz iklimi sayesinde Hatay tarımsal ürünlerinden en önemlileri turunçgillerden oluşmaktadır. Yetiştiriciliği Hatay’da yapılan mandalina ya da portakal gibi tarım ürünleri ülkemizde en çok ihraç edilen tarımsal ürünler kategorisinde bulunmaktadır. Hatay, yerli üretime olan alakayı artırmak için de gerekli olan çalışmaları sürdürmektedir. Böylelikle şehrin turunçgillerin üretiminin daha da artırılması planlanmaktadır.

Turunçgiller

  1. Pamuk

Pamuk üretimi Hatay’ın iddialı olduğu alanlardan biridir. Ülkemizde pamuk üretiminde ilk üçte olan Hatay, tarımı modern şekilde yapabilmektedir. Bu sayede Hatay tarımı geçmiş zamanlarla kıyaslandığında artık daha çok ürün temin edilmesini sağlamaktadır. Üstelik şehirde pamuk işletimi için fabrikalar da bulunmaktadır. Bu sayede tarımsal faaliyetler pek çok Hataylı vatandaşa da ekmek kapısı haline gelerek ek fayda göstermektedir.

Pamuk