Hatay’daki Önemli Yerler

Hatay Türkiye’nin çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmaya devam ettiği ender illerden birisi. Hatay’ı ziyaret etmenizin başlıca nedeni, dünyaca ünlü Roma ve Bizans mozaikleri koleksiyonuna ev sahipliği yapan Antakya Arkeoloji Müzesi olmalıdır. . Müzede Harbiye, Antakya, Aççana, Çevlik ve İskenderun’da yapılan kazılarda keşfedilen çeşitli dönemlere ait çarpıcı takılar, heykeller, mezarlar ve arkeolojik bulgular sergilenmektedir. Şehrin biraz..

Hatay’daki Önemli Yerler
Yazar : Tarih : Okunma : 18 views Yorum Yap
Hatay Türkiye’nin çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmaya devam ettiği ender illerden birisi. Hatay’ı ziyaret etmenizin başlıca nedeni, dünyaca ünlü Roma ve Bizans mozaikleri koleksiyonuna ev sahipliği yapan Antakya Arkeoloji Müzesi olmalıdır. . Müzede Harbiye, Antakya, Aççana, Çevlik ve İskenderun’da yapılan kazılarda keşfedilen çeşitli dönemlere ait çarpıcı takılar, heykeller, mezarlar ve arkeolojik bulgular sergilenmektedir.

Şehrin biraz dışında, St. Peter Grotto’nun bulunduğu kutsal bir yer var. Peter’ın vaaz verdiği ve Hıristiyan topluluğunu kurduğu St. Pierre mağara kilisesi, 1983 yılında Vatikan tarafından kutsal bir yer olarak ilan edildi. Kiliseye yakın bir noktada bulunan Antakya Kalesi ise  şehrin panoramik manzarasını sunmaktadır.

Antakya’nın 8 km ötesindeki Harbiye’de, Apollon’un Daphne’ye aşık olduğu antik kenti ziyaret ederken tarihe ve mitolojiye girebilirsiniz Bu efsane, Harbiye şelalelerinin Daphne’nin gözyaşlarından oluştuğunu anlatmaktadır.

Sıcak ve nemli Antakya havalarında serinlemek için Samandağ’da denize girebilirsiniz ya da Samandağ’ın 6 km güneyinde Seleuica Pieria antik kentinde St Paul ve St Barnabas’ın izinden yürüyebilirsiniz. Samandağ, St. Paul ve St. Barnabas’ın ilk misyonerlik yolculuğunu buradan yaptıkları sırada yoğun bir limandı. Buradaki en ilginç anıt, Orontes Nehri’nin sularını saptırmak için kazılmış büyük bir kanal olan Titus Tüneli’dir. Buradaki bir diğer önemli nokta da Helenistik döneme ilişkin etkileyici cepheleri olan kaya mezarlarıdır.

Kapisuyu köyüne gidebilir ve Zeus Tapınağı’ndan, limanın, altın kumsalın ve yemyeşil, bereketli ovaların nefes kesici bir manzarasını görebilirsiniz.

Hatay Türkiye’nin önemli bir sınır kenti. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya, dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahip. Hatay dinlerin ve kültürlerin buluştuğu önemli bir pota.Tkenmez bir tarih hazinesi ve bir medeniyet merkezi.

 

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi