Hatay’dan Ne Alınır

0
24 views
Hatay'dan Ne Alınır

Hatay bir çok turistin uğrak noktası. Türkiye’nin en çok yerli turist ağırlayan 3. şehri. Unesco Gastronomi şehri ünvanına sahip kent turistlerin yemeklerini ve mezelerini tatmadan dönemediği bir il. Hatay’a yolunuz düştüğünde giderken yanınızda mutlaka götürmeniz gerekenleri sizler için derledik. Siz siz olun listedekinlerin tamamını Hatay ziyaretiniz sonrası yanınızda götürün. Bizden söylemesi sonra çok pişman olursunuz

Kahvaltılık Zahter

Aktarlar Çarşısı’nda bulabilirsiniz. Binbir çeşit baharat karışımıyla yapılan, toz şeklinde bir yiyecek. Ayrı ayrı kaplara zahter ve zeytinyağı konarak servis yapılır. Bir parça ekmek önce zeytinyağına sanra da zahtere batırılarak yenir. Oldukça lezzetlidir.

Kuru Kekik

Zahireciler Meydanı’nda bulabilirsiniz. Ufalayıp yemeklerinize katabilir, kaynatıp suyunu içebilir, tazesini bulamadığınız zamanlarda, yumuşayıncaya kadar ıslatarakmezeler bölümünde anlatılan salatasını yapabilirsiniz.

Küflü Çökelek

Uzunçarşı’da kolayca bulabilirsiniz. Çok lezzetli bir aperitif, kahvaltılık ve mezedir. Sıcak bir ekmek ve karpuz veya kavunla çok güzel gider. Doğranıp zeytinyağı katılmış haliyle de kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceğidir. Ancak biraz “sakıncalı” bir yiyecektir! Buzdolabında ve ağzı sıkıca kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde “kokmuş çorap” kokusuna eşdeğer bir koku her yeri kaplayabilir.

İlgili Haber  Afetlere karşı önlem için genelge gönderildi

Tuzlu Yoğurt

Keçi sütünün mayalandırılmasıyla elde edilen yoğurdun yüksek ateşte, geniş kazanlarda tahta kürekle dibi tutturulmadan, devamlı karıştırılarak pişirilmesi ile elde edilir. Tuz katılır ve kaynamaya başladığında, süzme yoğurt kıvamında iken ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır. Uzunçarşı’da bolca bulabilirsiniz. En güzel yoğurt aşı ve boraniler yapmak için ihtiyacınız olan yegane şey! Pul biber ve zeytinyağı ile karıştırarak kahvaltılık olarak da kullanabilirsiniz. İsterseniz bu karışımı bir dilim ekmeğin üzerine sürüp ızgarada kızarttığınızda, leziz bir mini pizza elde edebilirsiniz.

Biber Salçası

Acı-az acı-tatlı türlerinde, Uzunçarşı ve Zahireceler Meydanı’ndaki dükkanlarda bulmak mümkündür.

Baharat Çeşitleri

Antik çağın Baharat Yolu üzerinde kurulu bu şehirde, baharatın her çeşidini bulabilirsiniz. Bunun için Aktarlar Çarşısı’na uğrayın, bütün bir yıl kullanabileceğiniz bir baharat seti yaptırın.

Meyan Kökü

Aktarlarda ve Zahireciler Meydanı’nda bulabilirsiniz. 1 kg alırsanız uzun süre size yetebilir. Bir tutamını bir kap suda 2-3 saat bekletip, 3-4 kat tülbent yardımı veya ince bir süzgeç içine pamuk sermek suretiyle, suda hiç bir kalıntı kalmayacak şekilde süzerek içebilirsiniz. Acı gelir ise su katabilirsiniz. Buzdolabında soğutmak veya buz parçaları katmak suretiyle sıcak yaz günlerinde serinletici bir içecek elde edebilirsiniz. İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbrek taşı sorunu olanlar için bulunmaz bir nimettir.

İlgili Haber  Hatay’da Piknik İçin Uygun 5 Mesire Alanı

Testi Peyniri

Çörek otu, yeni mayalanmış tuzsuz peynir ve çökelek karışımının seramik kaplarda yaklaşık 6 ay toprak altında bekletilmesiyle yapılan bir üründür. Uzunçarşı’da peynircilerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sünme Peyniri

İşte yöreye özgü bir yiyecek daha! Yarı yarıya inek ve keçi sütlerinden mayalandırılmış peynirin sıcak sularla işlenmesiyle elde edilir. İp gibi sarılarak salamura edilir. Uzunçarşı’da peynircilerde bulunur.

Nar Ekşisi

Nar suyunun kaynatılmasıyla elde edilen, patlıcan ve kabak dolmalarında başta olmak üzere pek çok yemekte kullanabileceğiniz bir ürün. Yine Uzunçarşı’da bulabilirsiniz. Kıvamının biraz koyu olmasına dikkat edin.

Kabak Tatlısı

Beyaz kış kabağıyla yapılan, Antakya’ya özgü bir tatlı çeşididir. Hemen tüm tatlıcılarda bulabilirsiniz. Herkesin bildiği, bal kabağıyla yapılanın aksine daha sert ve gevrektir.

Kurutulmuş Sebze

Kurutulmuş kabak, patlıcan ve biber almak isterseniz, bunu Uzunçarşı’daki birkaç dükkanda bulabilirsiniz. Tane ile satılır.

Dut Şurubu

Kara dutun suyunun kaynatılması ile elde edilen bir şurup. Uzunçarşı’da dükkanlarda şişeler içerisinde satılır. Sıcak yaz günlerinde, sulandırıp içine de iki buz parçası attınız mı, işte size nefis bir içecek!

İlgili Haber  İskenderun’da Hatalı Park Cezası 108 Türk Lirası
İpek Ürünleri

Antakya’ya gelmişken Harbiye’ye mutlaka gideceksiniz. İşte buradan eşinize, dostunuza, sevdiklerinize birkaç hediyelik eşya götürmek isterseniz, Harbiye’deki ipek mağazalarına mutlaka uğrayın.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın