Hatay’ın Ekonomi Alanında Enleri

Hatay, Türkiye’nin her açıdan önemli bir şehri olarak dikkat çeker. Bu yazımızda bu şehrin ekonomi alanında ki en önemli enlerini sizlerle paylaşacağız.   1. Demir Çelik Demir çelik sektörü dendiğinde ilk akla gelen şehirlerden biridir Hatay ve demir çelik sektöründe kapasite açısından bir değerlendirme yapıldığında ilk sırada Hatay ili yer almaktadır. Bu sektörde 35 milyon ton..

Hatay’ın Ekonomi Alanında Enleri
Yazar : Tarih : Okunma : 181 views Yorum Yap

Hatay, Türkiye’nin her açıdan önemli bir şehri olarak dikkat çeker. Bu yazımızda bu şehrin ekonomi alanında ki en önemli enlerini sizlerle paylaşacağız.

  1. Demir Çelik

Demir çelik sektörü dendiğinde ilk akla gelen şehirlerden biridir Hatay ve demir çelik sektöründe kapasite açısından bir değerlendirme yapıldığında ilk sırada Hatay ili yer almaktadır. Bu sektörde 35 milyon ton üretim yapılmaktadır ve bu üretimin yarısı Hatay sınırları içerisinde gerçekleşir. 35 Milyon ton üretimden 7.2 milyon tonu ithal edilmektedir ve 6.5 tonu yine şehrimiz sınırları içerisinden ithal edilmektedir. Bu üretimin ülkemiz için kazancı 5 Milyar dolara tekabül eder. Üretilenler ülke içinde pazarlandığı gibi, Amerika, Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa’da da pazarlanmaktadır.

Demir çelik

 2.Filtre Sanayi

Hatay ilimizde 15 adet otomotiv ve yan sanayi filtreleri üreten firma bulunmaktadır. Bu firmalar Türkiye çapında üretilen filtrelerin büyük bir çoğunluğunu üretmektedir(%65 oranında). Hatay’da üretilen filtrelerin büyük bir çoğunluğu ihraç edilir ve 10 yıl öncesinde ihracat ile kazanılan para 29 Milyon Dolar civarıdır.

Filtre Sanayi

3.Taşımacılık

Türkiye’nin en büyük nakliye filolarında önemli yere sahiptir Hatay. Nakliye filosunun büyüklüğü açısından İstanbul birinci sırada yer almaktadır. İstanbul’dan sonra sıralamada Hatay ikinci sırada yer alır. Ülke de nakliye filosu kapasitesinin %11’i Hatay’a bağlı nakliye firmaları tarafından gerçekleşir.

Taşımacılık

4.Ayakkabıcılık

Ayakkabı sektörünün öncüsü olan Hatay şehri, en kaliteli ayakkabıların üretildiği şehirdir. Bu sektörün göz bebeği olan Hatay, ülkemizin ayakkabı ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır.

Ayakkabıcılık

5.Mobilyacılık

Ağaç işleri sektöründe  hizmet veren 1500 firma ile birlikte bu sektörde de önemli bir yere sahiptir. Bu işletmelerin büyük bir çoğunluğu ustalık gerektiren işlerle meşguldürler.

Mobilyacılık

6.İhracat

Hatay için en önemli iş kollarından birisidir ihracat ve diğer iller ile kıyaslanırsa ciddi bir yere sahiptir. İhracat açısından Türkiye’de 10. sırada yer alan ilimiz 2 yıl öncesinde 2 milyar 336 milyonluk gibi yüksek hacimli ihracat gerçekleştirmiştir. İhraç edilen ürünler ise;

  • Demir çelik
  • İşlenmiş sebze ve meyveler
  • Hazır tekstil ürünleri
  • Genel amaçlı makineler
  • Motorlu kara taşıtlarının karasörleri ve römorkları
  • Yaş meyve-sebze
  • Mobilya
  • Kok fırını ürünleri
  • Bitkisel ve hayvansal sıvı katı yağlar

İhracat