Hatay'ın En Kalabalık 5 İlçesi | Hatay Haber
ANA SAYFA / Hatay Haberleri / Hatay’ın En Kalabalık 5 İlçesi

Hatay’ın En Kalabalık 5 İlçesi


iskenderun

Hatay ilçeleri toplamda on beş adet olup yoğunlukları ve gelişmişlik düzeyleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Peki, hangi ilçelerin nüfus yoğunlukları diğerlerine göre daha fazladır? İşte 2018 nüfus verilerine göre Hatay’ın en kalabalık ilçeleri;

  1. Antakya

Antakya, Hatay denince akla gelen ilk ilçelerden biridir. İlçe, aynı zamanda 377.793’lük nüfusu sayesinde Hatay ilçeleri arasında en kalabalık olma unvanına da sahiptir. Antakya’da kadınlar ve erkekler arasındaki nüfus dağılımı neredeyse yarı yarıyadır. Ayrıca kalabalık ilçenin 2012 yılında ilçe konumuna eriştiği bilinmektedir. Antakya’nın şimdiki konumu M.Ö. zamanlara da dayanmaktadır.

antakya

  1. İskenderun

İskenderun’ Hatay’ın anavatana katıldığı yıl olan 1939 yılından bu yana ilçe olmak özelliğine sahiptir. Hatay kalabalık ilçeleri arasında ikinci sıraya yerleşen İskenderun’da 2018 kayıtlarına göre 248.335 kişi yaşamaktadır. İlçelerdeki son yıllarda yaşanan kalabalık olma durumu dış göçlerle de bir hayli artmıştır. İskenderun’da da Antakya’da olduğu gibi nüfusun kadın ve erkek dağılımı dengeli bir şekilde sağlanmıştır.

iskenderun

  1. Defne

Defne, 151.017’lik nüfusu sayesinde Hatay kalabalık ilçeleri listesinde üçüncü sırada bulunmaktadır. 2012 yılında ilçe olmasına karşın en yoğun nüfuslu ilçeler arasında ilk üçe giren Defne farklı konular ile de gündeme gelmektedir. Vatandaşlar, Defne’de olmayan devlet hastanesi nedeni ile düzenlemiş oldukları kampanyalar sayesinde kısa süre önce mağduriyetlerini bildirmişlerdir.

İlgili Haber  Hatay'da yamaç paraşütü yarışması düzenlenecek

defne

  1. Dörtyol

2018 nüfus verilerine göre yoğun nüfuslu Hatay ilçeleri arasında dördüncülüğü Dörtyol kapmıştır. Verilerden edinilen bilgilerde Dörtyol’da 123.891 kişinin ikamet ettiği görülmektedir. İlçenin kuruluş tarihi ise cumhuriyet öncesine dayanmaktadır. Bu nedenden dolayı Dörtyol, Hatay’ın tarih kokan önemli ilçelerinden biri olmak özelliği ile de isminden sıklıkla söz ettirmektedir.

dörtyol

  1. Samandağ

Kalabalık Hatay ilçeleri listesinin beşinci sırasında ise Samandağ bulunmaktadır. 2012 yılında yaşadığı nüfus azalmasının ardından grafiğini yeniden artırmaya başlayan Samandağ‘da bugün; 121.109 kişi yaşamaktadır. 1948 yılında ilçe olarak çağrılmaya başlayan Samandağ’da ikamet eden kadın nüfusun yüzdesi %51,41’dir. Nüfusun %48,59’luk kısmı ise erkeklerden oluşmaktadır. Diğer ilçelere göre arada %1’lik bir fark olsa da Samandağ’da da nüfusun dağılımı normaldir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HADO Sorunu Çözüldü Resmi İmzalar Atıldı

Hatay valisi Rahmi Doğan konuya el attı sorun çözüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir