Hataylı Atlet Türkiye Şampiyonu Oldu

0
91 views
Türkiye Şampiyonu Hataylı Atlet

11-14 Mayıs tarihleri arasında Samsun’da yapılan Üniversiteler Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 3000 metre yürüyüş kategorisinde, Hatay Büyükşehir Belediyesporlu Milli Atlet İnci Çiçek Türkiye Şampiyonu oldu.Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğrencisi de olan İnci Çiçek, elde ettiği bu şampiyonlukla, başarılı kariyerine bir yenisini daha eklemiş oldu.

Gerçekleşen şampiyonanın ardından düşüncelerini paylaşan Milli Takım Antrenörleri Senem Ölçer ve Abdülmecit Ölçer, sporcularını kutlayarak başarı dileklerini belirtirken, sporcuya destek olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile beraber MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Hamdi Miroğlu’na teşekkür etti.

Atletizm,temel hareket formlarından yürüme, koşma, atma ve atlama gibi dallardan oluşan karmaşık spor dalıdır.Bu karmaşık hareketler dolaşım ve sinir sisteminin elverişli gelişmesi ile motorik özelliklerden kuvvet, sürat,dayanıklılık, hareketlilik ve beceri, yardımcı motor özelliklerden çabukluk gücü ve esnekliğin geliştirilmesine ve daha mükemmel hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

İlk koşu yarışının İÖ 3800 yılında Mısır’da düzenlendiği bilinmektedir. Ama tarihin en ünlü atletizm yarışmaları, ilk kez Eski Yunanistan’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda gerçekleşmiştir. Eski Olimpiyat Oyunları, yalnızca spor yarışmalarının düzenlendiği bir etkinlik değil, aynı zamanda sporun sanat ve kültürle birleştiği büyük şenliklerdi. Atletler yarışmalardan 10 ay önce hazırlanmaya başlar, son ayı da Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği yer olan Olympia’da geçirirlerdi. Yarış öncesi hazırlanma değişik biçimlerde günümüzde de sürmektedir

İlgili Haber  CHP Hatay Ve Eskişehir Modelini Uygulayacak

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın