İskenderun Hamur İşi Tarifleri

0
37 views
Biberli ve Katıklı Ekmek

Hamur işleri her ilin ya da ilçenin kendine has tarifleri ile oluşturulan önemli lezzetlerdir. Üstelik hamur işlerinde kullanılan malzemeler, merkezler hakkında fikir sahibi olunmasını da sağlanmaktadır. İskenderun da kendine özel tarifleri olan önemli ve büyük ilçelerden biridir. İşte, İskenderun’da bulabileceğiniz meşhur hamur işleri.

  1. Mayasız Kaytaz Böreği

İskenderun böreklerinden biri olan mayasız kaytaz böreği ilçede sıklıkla yapılmaktadır. Hamuru için; çiçek yağı, un, tuz e yoğurt kullanılan börekte iç malzemesi ise kıymadır. Hamurun yoğurulmasından sonra bezelere ayrılması ve kıyma harcının hamurun ortalarına yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Üstelik ilçede özel mahalle fırınlarında pişirilen kaytaz böreklerinin lezzetleri de bir hayli farklı olmaktadır.

Mayasız Kaytaz Böreği

  1. Etli Kömbe

Kömbe, İskenderun içerisinde farklı türlerinin bulunduğu lezzetler arasındadır. Etli kömbe ise bir çeşit börek türüdür. İç malzemesinde kuzu kıyma kullanılan kömbe ev fırınlarında pişirilebildiği gibi yine mahalle fırınlarında da pişirilebilmektedir. İskenderun yöresel lezzetlerinden biri olarak anılan etki kömbe ilçe restoranlarında da bulunabilmektedir.

etli kömbe

  1. Biberli ve Katıklı Ekmek

İskenderun tatlarından biri olan biberli ve katıklı ekmek taze çökelek ile hazırlanmaktadır. Ürünün evlerde yapılması da ünlü restoranlardan satın alınması da mümkündür. Özellikle dolapların buzluk bölümünde uzun süre muhafaza edilebilen biberli ve katıklı ekmek ister kahvaltılarda ister farklı öğünlerde tercihe göre tüketilebilmektedir.

İlgili Haber  İskenderun'da fuhuş operasyonu:7 Gözaltı

Biberli ve Katıklı Ekmek

  1. Kömbe

Kömbe, sadece böreklerde değil kurabiyelerde de kullanılan bir isimdir. İlçe merkezinde kömbe ismi tek olarak kullanıldığında akıllara direkt özel kurabiyeler gelmektedir. Susamı ve özel baharat karışımı sayesinde İskenderun geleneksel lezzetlerinden biri olan kömbe için ayrı kalıplar satılmaktadır. Hazır satılan kalıplar içine konulan hamurların dışları sussam ile kaplanarak pişirilip servis edilmektedir.

kömbe

  1. Kete

İskenderun hamur işi tarifleri denince akla gelen ilk tariflerden biri de ketedir. Yaş maya ile hazırlanan hamurdan oluşan ketenin önemli özelliklerinden biri de içinde çörek otu bulunmasıdır. Dinlendirilerek hazırlanan hamurun içine ise buğday ve cevizden oluşan bir harç konulmaktadır. Bu sayede hem ilginç hem de her yerde bulunmayan iyi bir lezzet yakalanabilmektedir.

kete

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın