İskenderun Önemli Camileri

0
18 views
Hamidiye Camii

İskenderun doğal güzelliklerinin yanı sıra manevi değerlerini de oldukça koruyan bir ilçedir, ilçe nüfus yoğunluğuna göre sayısı artırılan camiiler sayesinde vatandaşların ibadetlerini rahat bir şekilde gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. İlçe merkezinde, temeli dualar ile atılan camilerin yanı sıra farklı din grupları için de ibadet yerleri bulunmaktadır. İşte İskenderun önemli camileri;

  1. Bekbele Merkez Camii

Temel atma töreni 2013 yılında düzenlenen Bekbele Merkez Camii, şimdilerde oldukça kalabalık bir cemaate sahiptir. Özellikle Cuma günleri dolup taşan camii, mimari özellikleri ile de sıklıkla ziyaret edilen İskenderun camileri arasında gösterilmektedir. Caminin alanının geniş olması ise ibadetlerin bunalmadan yapılmasını sağlamaktadır.

Bekbele Merkez Camii

  1. Hamidiye Camii

İskenderun inanç turizmi açısından önemli olan camiler gerekli olan bakım ve onarım hizmetlerinden de yararlandırılmaktadır. Bu bağlamda ilkçe merkezinde tarihi camilerden biri olarak kabul edilen Hamidiye Camii önemli bir yer tutmaktadır. Caminin lokasyon olarak ana caddelere yakın olması da vatandaşların ibadetlerini Hamidiye Camide gerçekleştirmesini etkileyen unsurlardan biridir.

Hamidiye Camii

  1. Bin Evler Camii

İlçe merkezinde olan camilerin boyutları her zaman büyük olmamaktadır. Ancak İskenderun maneviyat bakımından Bin Evler Camii ile de iddialı bir ilçedir. Alanının diğer camilere göre küçük olmasına karşın maneviyatı yüksek olan Bin Evler Camii, mimari yapısı ile de dikkat çekmektedir.

İlgili Haber  İskenderun Meşhur Pastaneleri ve Kafeleri

Bin Evler Camii

  1. Dumlupınar Camii

Dumlupınar Camii, İskenderın tarihi camilerinden biri olarak anılmaktadır. İlçenin en eski mahallelerinden biri olan Dumlupınar Mahallesinde yer alan cami 1966 yılından bu yana hizmet vermektedir. Bakım çalışmalarından ötürü halen iyi bir cemaate sahip olan camide, ziyaretçiler için temizlik de aksatılmadan gerçekleştirilmektedir.  Bu sayede caminin manevi havasında da herhangi bir eksilme yaşanmamaktadır.

Dumlupınar Camii

  1. Hacı Mehmet Karatoyuk Camii

Hacı Mehmet Karatoyuk Camii, isminden sıklıkla söz ettiren İskenderun camilerindendir. Cami, özellikle gece ışıklandırmaları ile şehre güzel bir görüntü de kazandırmaktadır. Minare ve genel ışıklandırmalarında farklı renkleri kullanan Hacı Mehmet Karatoyuk Camii ‘de ana tema yeşil üzerine hazırlanmıştır. Sadece mimari özellikleri için değil manevi gücü için de tercih edildiği bilinen camii oldukça geniştir.

Hacı Mehmet Karatoyuk Camii

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın