İskenderun Önemli Özellikleri

İskenderun hem tarihi açısından hem de doğal güzellikleri açısından Hatay’ın atlanmaması gereken ilçelerinden biridir. Bu nedenden ötürü Hatay gezileriniz sırasında rotanızı İskenderun’a da çevirmenizi öneriyoruz. İşte İskenderun’un en önemli özellikleri.

  1. Hatay’ın En Büyük 2. İlçesi

İskenderun, Hatay ilinin en büyük 2. İlçesidir. İlçenin nüfusu her dönem artması ile bilinmektedir. Son sayımlarda 247 000 üzerinde çıkan İskenderun nüfusu yapılan tahminlere göre şimdilerde 248 000’i geçmiştir. İskenderun önemli özelliklerinden olan büyüklüğü ilçenin gelişmişliğine de katkıda bulunmuştur. Bu sayede ilçe merkezinde yapılacak aktiviteler ve gezilecek yerler oldukça fazladır.

  1. İsminin Kaynağı

İskenderun tarihi açıdan da oldukça önemli bir ilçedir. Hatay zaten medeniyetler beşiği olarak bilinen bir ildir. İskenderun ise Hatay’ın en eski ilçeleri arasında başı çekmektedir. M.S. dönemlerden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan İskenderun’un ismin babası Büyük İskender’dir. Bilinenlere göre Büyük İskender M.S. 333 yılında İskenderun çevresinde büyük bir zafer kazanmıştır. Zaferin ardından İskenderun ilk olarak Alexanderia sonrasında ise İskenderun ile kurulmuştur.

  1. Limanı

Hatay’ın 15 ilçesi arasında 2.ci sırada yer alan İskenderun limanı ile de bir hayli ünlenmiştir. İskenderun limanının ticaret hacmi, ilçeyi Türkiye sıralamasında ilk üçe sokmayı başarmıştır. İlçemin limanından sadece Hatay merkezindeki maddeler değil çevre illerden gelen maddeler ve ürünler de ihraç edilmektedir. Bu sayede İskenderun gelişmişliği giderek artmaktadır.

  1. Tarım Ürünleri

İskenderun tarım ürünleri açısından da oldukça ileri bir ilçedir. İlçeye bağlı olan köylerde özellikle yaş meyve ve sebze üretimi yıllara göre artan bir grafiğe sahiptir. Narenciyeden domates ve biber gibi ürünlere kadar geniş olan üretim dağarcığı, hem yerli hem de yabancı pazara yetecek kadar ürün çıkarabilmektedir.

  1. Tarihi Dokusu

İlçenin M.S. ilk yıllardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılması pek çok tarihi eseri barındırmasını sağlamıştır. İskenderun tarihi eserleri genellikle kalıntılar ve binalar halinde keşfedilmiştir. Kiliselerden farklı dinlere has ibadet ve ayin yerlerine kadar değişik eserler ilçe merkezinde ve çevresinde, ziyaretlere açık bir şekilde bekletilmektedir.

Hatay Tarihi Ve Kültürü

Düzenlendi Mart 16, 2019 6:48 pm

Paylaş
Paylaşıldı
Buket Elif Şefkat

Son Haberler

İskenderun’da Sahile Vuran Vahşet

İskenderun güne vahşi cinayet haberiyle uyandı.

Temmuz 21, 2019 11:19 am

İsmet Tokdemir Kadın Cinayetlerini Meclise Taşıdı

Hatay kadın cinayetlerinde Türkiye 10. su konumunda.

Temmuz 17, 2019 11:18 am

Türkiye’de Kaç Milyon İşsiz Var

Türkye işsiz cenneti haline geldi.

Temmuz 17, 2019 11:12 am

Ayhan Kara Refik Eryılmaz’dan Şikayetçi Olacak

Ayhan Kara ve Refik Eryılmaz arasında yaşanan tartışma adliyeye taşınıyor.

Temmuz 17, 2019 9:47 am

Hatayspor’da İdmanların Dozu Ağırlaştı

Hatayspor yeni sezona yoğun idman programıyla hazırlanıyor.

Temmuz 16, 2019 2:31 pm

CHP’li Samandağ Belediye Başkanı Vatandaşa Saldırdı

  Burak Şefkat-Has Gazete-Özel Haber Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın geçtiğimiz Cumartesi günü, Hatay’ın Samandağ ilçesinde düzenlenen Evvel Temmuz Festivali…

Temmuz 16, 2019 12:42 pm