İskenderun’a Gidildiğinde Ne Yapılmalı?

0
29 views
iskenderun sahil

Gezginlerin uğrak noktalarından biri olan İskenderun içerisinde yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Yapacağınız İskenderun gezilerinizde önerilerimize kulak vererek oldukça verimli bir tatil geçirebilirsiniz. Bunun için özellikle tarihi yoksa dağa ile iç içe bir tatil bir geçireceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü İskenderun her açıdan alternatifleri olan bir ilçedir.

  1. İskenderun Lezzetlerini Tadın

İskenderun lezzetleri birbirinden farklı yemek, meze ve tatlılarından oluşmaktadır. Bu nedenden ötürü alıştığınız yemeklerden yemek yerine tatiliniz boyunca İskenderun lezzetlerini denemenizi öneriyoruz. İlçede kahvaltılarda sunulan tatlılardan yemeklerdeki mezelere kadar doğal ürünlerden yapılan alternatif yiyecekler bulmanız mümkün.

Hatay Mutfağına Özel 10 Güzel Yemek
  1. Alışveriş Yapın

İskenderun’da özellikle yiyecek alışverişi mutlaka yapmalısınız. Çünkü yörede yiyebileceğiniz lezzetlerin tamamı aynı zamanda satışa da sunulmaktadır. İskenderun yöresel lezzetlerinden olan kuru dolmalar, ilçenin yaş meyve ve sebzelerinin doğal yollarla kurutulması sonrasında yapılmaktadır. Bu neden yüzünden taşımasının da kolay olması sebebi ile özellikle kurutulmuş ürünleri satın almanızı tavsiye ediyoruz. Kurutulmuş ürünlerin yanı sıra yöredeki çarşılarda İskenderun’a has el işleri satan dükkânlar da bulunmaktadır.

İlgili Haber  İskenderun’da Gezilmesi Gereken Yerler

Alışveriş

  1. Künefe Yemeyi Atlamayın

Hatay ile bütünleşmiş tatlılardan biri olan künefe, İskenderun’da en eski ustalar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenden ötürü lüks restoranlar yerine İskenderun’un ara sokaklarına girerek tarihi dokuya sahip olan künefecileri ziyaret edin. İskenderun künefesi halen ilk zamanki usulde yapıldığı için damaklarınızda bir şölen yaratacak olan lezzetle şok olacaksınız.

künefe

  1. Eski Adliye Sarayı

İskenderun tarihi yerlerinden biri olan Eski Adliye Sarayı, İskenderun ziyaretleriniz sırasında görmeniz gereken yerlerden biri. Fransızlardan kaldığı bilinen bina, zaman içerisinde farklı şekillerde hizmet vermiş. Buna karşın halen eski ihtişamını koruyan bina, hem tarihi doku açısından hem de güzel fotoğraflar yakalamak açısından istediğinizi elde etmenizi sağlayacak.

iskenderun adliye sarayı

 

  1. Sahile Uğrayın

Sabahları güzel bir yürüyüşün ardından temiz hava eşliğinde kahvaltı yapabilmek için İskenderun sahiline uğrayın. Sahil yolu boyunca farklı kafeler barındıran ilçede, deniz eşliğine kahvaltı yapmak güne iyi bir başlangıç yapmanızı da sağlayacak. Üstelik sahil boyunca dinlenebileceğiniz banklar ya da çocuklarınızın oyun oynayabileceği alanlar da mevcut.

iskenderun sahil

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın