İskenderun’da Kan Bağışına Büyük İlgi

İskenderun’da 500 ünite kan toplandı.İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Kızılayı İskenderun Şubesi İskenderun Namık Kemal Ortaokulu,öğretmenler, öğrenciler ve velilerinin oraganizasynuyla düzenlenen “Kahraman Olmak Kanında Var” isimli kan bağışı kampanyasına ilgi yoğun oldu.  Kaymakam İskender Yönden Teşekkür Etti İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kendisinin de bir kan bağışçısı olduğunu ve geçtiğimiz günlerde kan bağışında bulunarak toplumsal..

İskenderun’da Kan Bağışına Büyük İlgi
Yazar : Tarih : Okunma : 136 views Yorum Yap

İskenderun’da 500 ünite kan toplandı.İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Kızılayı İskenderun Şubesi İskenderun Namık Kemal Ortaokulu,öğretmenler, öğrenciler ve velilerinin oraganizasynuyla düzenlenen “Kahraman Olmak Kanında Var” isimli kan bağışı kampanyasına ilgi yoğun oldu.

 Kaymakam İskender Yönden Teşekkür Etti

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kendisinin de bir kan bağışçısı olduğunu ve geçtiğimiz günlerde kan bağışında bulunarak toplumsal bir görevi yerine getirmenin onur ve mutluluğunu yaşarken aynı zamanda sağlık açısından da kendisini daha iyi hissettiğini söyledi.Yönden, kan bağışı projesinde emeği geçen ve kan bağışında bulunarak destek veren tüm gönüllülere teşekkür etti.

Kan Bağışının Faydaları

İskenderun Haber‘e açıklamalarda bulunan Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Özen Demirbilek, kan bağışının kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azalttığını, baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olduğunu söyledi.

Bir Yılda Kaç Kere Kan Bağışı Yapılabilir

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Özen Demirbilek’e göre normalde yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Erkekler 90 günde bir yani yılda dört defa, kadınlar ise 120 günde bir yani üç defa kan bağışlayabilir. Son 12 saate alkol alınmaması gerekir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez kan bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi