İskenderun’un Başlıca Geçim Kaynakları

Hatay, matematik ve özel konum olarak oldukça iyi bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak Hatay’ın en büyük ilçelerinden biri olan İskenderun da geçim kaynaklarını çeşitlendirebilmiştir. Sizler için İskenderun’da sıklıkla yapılan ve yaşamların idame ettirilmesinde etkili olan geçim kaynaklarını bir başlık altında toparlardık. Tarım İskenderun tarım ürünleri bölgenin iklim koşulları sayesinde çeşitli şekillerde kendini göstermektedir.  Akdeniz’in..

İskenderun’un Başlıca Geçim Kaynakları
Yazar : Tarih : Okunma : 210 views Yorum Yap

Hatay, matematik ve özel konum olarak oldukça iyi bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak Hatay’ın en büyük ilçelerinden biri olan İskenderun da geçim kaynaklarını çeşitlendirebilmiştir. Sizler için İskenderun’da sıklıkla yapılan ve yaşamların idame ettirilmesinde etkili olan geçim kaynaklarını bir başlık altında toparlardık.

  1. Tarım

İskenderun tarım ürünleri bölgenin iklim koşulları sayesinde çeşitli şekillerde kendini göstermektedir.  Akdeniz’in ılıman iklimine sahip olan İskenderun ilçesinde farklı turunç üretimleri yapılmaktadır. Üretimi yapılan ve narenciye sınıfına giren ürünler, ihraç edildiği gibi ülke piyasasında da yoğun şekilde talep görmektedir. Turunçların yanı sıra İskenderun, maydanoz, kekik ya da domates gibi tarım ürünleri ile de isminden söz ettirmektedir.

tarım

  1. Sanayi

Gelişmişlik açısından Hatay ilçeleri arasında öne çıkan İskenderun, sanayileşme faaliyetleri ile de geçim olanakları sunmaktadır. İlçede bulunan fabrikalar işçi istihdamı sağlamaktadır. İskenderun sanayi ürünlerini direkt şekilde ihraç etmek potansiyeline de sahiptir. İhraçlar, ilçenin yoğun şekilde kullanılan limanı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

nakliye

  1. Nakliye

İskenderun geçim kaynaklarında önemli yer tutan iş olanaklarından biri de nakliyeciliktir. Hatay genel olarak üretimini yaptığı ürünleri deniz yolu ile ihraç etmektedir. Bu da merkezden ya da farklı Hatay ilçelerinden İskenderun’da ulaşım sorununu ortaya çıkarmaktadır. İskenderun’da yer alan nakliye firmaları ise bu sorunu ortadan kaldırarak ihraç edilmek istenen ürünleri güvenli bir şekilde limanlara ulaştırmaktadır.

hatay-nakliyat

  1. İnşaat

İnşaat sektörü özellikle son birkaç yıldan bu yana İskenderun merkezinde bir hayli gelişmiştir. İlçede düzenlenen toplantılar ya da yapılan etkinlikler, merkezdeki yapı sıkıntısını ortaya çıkarmıştır. Restore edilen binaların yanı sıra inşası tamamlananlar bu alanda da yeni bir geçim kapısı açmıştır.

inşaat

  1. Ticaret

Hatay ilçelerinden olan İskenderun, ticaret alanında da kendini geliştirmeyi başarmıştır. İlçede ihraç edilmeyen ürünler bizzat üreticiler tarafından satılmaktadır. Ticaret hacmi ulaşım olanaklarından ötürü de geniş olan ilçede otomobil yedek parçaları da yaş meyve ve sebzeler de ticaret ürünleri olarak gösterilebilmektedir. İskenderun, geçim kaynaklarını artırmaya ya da var olan kaynakların hacmini genişletmeye aralıksız olarak devam etmektedir.

iskenderun ticaret