Kapari Nedir? Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Birçok insanın adını bile duymadığı bitkilerden olan kapari, vücutta varolan çoğu soruna fayda sağlıyor. Kaparinin dallarından faydalanabileceğiniz gibi, tomurcuk ve meyvesinden de önemli faydalar görebilirsiniz. 

Kapari Nedir? Kaparinin Faydaları Nelerdir?
Yazar : Tarih : Okunma : 438 views Yorum Yap

Kapari, dünyada bazı bölgelerde kendi kendine yetişebilen, dikenli ve çalıyı andıran bir bitkidir. Bu bitkinin tomurcukları ve meyveleri de bulunmaktadır. Birçok insanın daha önce hiç duymadığı kapari, farklı ürünlerin içeriğinde yer alarak evlerimize de girmeye başladı. Kaparinin faydaları da yadsınamayacak kadar çok. Yaprakları, kökleri ve dalları sayesinde ilaçlar yapılabilen bu bitki, kozmetik sektöründe de ciddi bir yere sahip.

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Kaparinin içeriğinde bolca E ve A vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle MS hastalığına iyi gelen kapari, bolca magnezyum ve kalsiyum içerir. Kaparinin faydaları çok farklı alanlarda sıralanabilir. Kabızlık problemi, romatizma, idrar sorunları, hemoroid, kan bozuklukları, iskorbüt hastalığı, cinsel güç artırma, ağrı kesici vb. birçok sorunu kapari ile azaltmak mümkündür.

Kapari bitkisi

Kaparinin faydaları arasında en önemlisi ise trombosit sayısını artırıyor olmasıdır. Bu da kanser hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Karaciğer yağlanması sorunu yaşıyorsanız, yağlanmayı azaltmak için de kapariden faydalanabilirsiniz.

Kapari Nasıl Tüketilmelidir?

Kaparinin faydaları, bu bitkiyi doğru şekilde tüketmenizle de orantılı bir durumdur. Öncelikle kapariyi doğru ve güvenilir yerlerden temin etmeniz, tüketmeden önce de gölgede bekletmeniz gerekir. Bunlara dikkat ettikten sonra bu bitkinin turşusunu kurabilir ya da reçelini yaparak tüketebilirsiniz. Ayrıca et yemeklerinin yanında pişirdikten sonra garnitür olarak kullanabilirsiniz. Kapari çayını şekersiz tükettiğinizde de vücuda olan faydalarını görmeniz mümkün. Bunun yanı sıra yapımında zeytin kullanılan pizza, hamur işleri ve salatalarda da zeytin yerine kapari kullanabilirsiniz.

 

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi