Kategoriler Kırıkhan Haberleri

Kırıkhan’da Kadın Cinayeti

Kırıkhan’da Kadın Cinayeti

Kırıkhan’da kadın cinayeti yaşandı.Kırıkhan ilçesine bağlı Delibekirli Mahallesi’nde oturan Çetin D. ile Emine D. çifti henüz bilinmeyen nedenle tartışmaya başladı hatay kırıkhan son dakika haberleri olarak edindiğimiz bilgiye göret artışma büyüyünce Çetin D. evi terk etmeye çalışan eşi Emine D’ye evde bulunan pompalı tüfekle ateş etti.

Kadına Şiddet

Silah seslerini duyan komşularının ihbarı üzerine olay yerine gelen jandarma, sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri Emine D’nin hayatını kaybettiğini belirledi. Cenaze Kırıkhan Devlet Hastanesi morguna götürülürken, Çetin D. gözaltına alındı.Çiftin 3 çocuğu olduğu öğrenildi.

Kadına Yönelik Şiddet

Kırıkhan’da kadın cinayeti yaşandıktan sonra kadına şiddetin tanımı bir kez daha tartışılmaya başlandı.

Kamuoyunda ve özellikle feminist literatürde “şiddet” denilince akla öncelikle “kadına yönelik aile içi şiddet” gelmektedir. Kadına yönelik şiddetin kökleri tarihin çok eski çağlarına gider. Bu şiddet türü, ataerkillik ve özel mülkiyetle ilişkili olan, tarihsel olarak birçok toplumda var olan bir sosyal problem olarak varlığını sürdürmektedir.

Feministler görünür kıldı

Elbette bu çok temel bir şiddet biçimidir ve feministler bu sorunu uzun mücadelelerden sonra görünür kılmışlardır Birleşmiş Milletler (1993) kadına yönelik şiddeti, ‘cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanan ya da sonuçlanma olasılığı bulunan olgu olarak tanımlamıştır.

Kadın Cinayeti

BM Toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış’ şeklinde tanımlarken; kadına yönelik şiddeti, toplumsal cinsiyet temelli şiddet tanımına uygun bir biçimde ifade etmektedir.

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet

Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu bu tanım, kadına yönelik şiddet literatüründe en fazla kabul gören tanımdır: “Literatürde “kadına şiddet” yerine “toplumsal cinsiyete dayalı şiddet” ifadesini kullanma eğilimi oldukça yaygındır. Kırıkhan’da kadın cinayeti bu tanıma uymaktadır.

Düzenlendi Kasım 24, 2018 8:03 pm

Son Haberler

Hatay’da Resmi Bayramlaşma Açıklaması

Hatay'da resmi bayramlaşma töreni yapılacak.

Ağustos 8, 2019 2:14 pm

Hatay’da CHP’li Belediyeler Zam AKP’li Belediyeler İndirim Yapıyor

Hatay'da zamları muhalefet indirimleri iktidar partisi yapıyor.

Ağustos 8, 2019 2:09 pm

Hatay’da Ekmek Zamlandı Ekmek 1.75 TL’den Satılacak

Hatay genelinde ekmek zamandı.

Ağustos 8, 2019 9:14 am

Hatay Büyükşehir Belediyesi Otobüsleri Denetliyor

Büyükşehir zabıta ekipleri, yola çıkacak vatandaşların güvenle seyahat edebilmeleri için denetimlere devam edeceklerini ifade etti.

Ağustos 7, 2019 4:49 pm

Hatayspor Kulübü Başkanı Nihat Tazearslan’dan Taraftara Uyarı

Kulübümüz gerek mali gerek idari açıdan taraftarlarımızla bir bütün olarak hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.

Ağustos 7, 2019 4:45 pm

Hatayspor Stadının Çimleri Yeni Sezona Yetişmiyor

Hatayspor Yönetimi, tüm çabalarını, stadın çim zemini ve diğer düzenlemelerin tamamlanmasına odaklamış durumda.

Ağustos 7, 2019 10:34 am