Kurşunlu Han’da Dernek

0
156 views
Hatay Künefe
Hatay Künefe

Kısa adı KÜNDER olan derneğin ilk toplantısı Tarihi Kurşunlu Han içerisinde gerçekleşti. Derneğin kurucu başkanı Mustafa Görgen ” Antakya’nın marka değeri olan künefeyi dünyaya tanıtmak ve şehrimizin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla dernekleştik.” dedi.

Sektörün kendine has sorunları olduğunu ifade eden Görgen “Derneğimiz sektörün büyümesine ve gelişmesine katkı sunacak.” dedi.

Görgen sektörün temsilcilerinin profesyonelleşmesi açısından birçok eğitim düzenleyeceklerini söyledi. Üniversiteye çağrıda bulunan Görgen “Üniversite iş birliğiyle eğitim sınıfı ve eğitim materyalleri oluşturmayı planlıyoruz.” dedi. Derneğin ilk toplantısına çok sayıda sektör temsilcisi ve çalışanı katıldı.

kurşunlu han tarihi
Kurşunlu Han

Tarihi

Hatay Son Dakika Haber olarak derlediğimiz bilgiye göre Antakya’da Osmanlılar’dan kalan hanların pek çoğu bugün sabunhane olarak kullanıldığından, mimari karakterlerini büyük ölçüde kaybetmişlerdir. Osmanlı hanları içinde en önemlileri, Uzun Çarşı ile Yemeniciler arasında, depo ve dükkan olarak kullanılan Tarihi Han ile Yeni Han ve Hüsnü Sabuncu Kervansarayı’dır. Cuma Pazarı’ndaki Kurşunlu Han, Antakya’daki 15 hanın en eskisi olup 1660 yıllarına doğru Köprülü Mehmet Paşa tarafından sürre alayının ağırlanması için inşa ettirilmiştir.

İlgili Haber  Biz'den

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın