Kutsal Kase Nerede

0
255 views
kutsal kase manşet
kutsal kase manşet

Kutsal Kase Nerede sorusuna cevap bulundu mu? Kutsal Kase Antakya’da.

Hristiyan inancında önemli bir yere sahip olan Kutsal Kase’nin Antakya’da olduğu iddia edildi. Antakya’nın bir kez daha Hristiyan inancı için önemli bir merkez olduğu gündemde.

Dan Brown’ın ‘Da Vinci Şifresi’ kitabıyla gündeme gelen Hz. İsa’nın kutsal kasesinin Antakya’da olduğu düşünülüyor. Muğla’’da emlakçılık işiyle uğraşan Tuncer Rıfat Barın Hz. İsa’nın Kutsal Kase’sinin Antakya’da olduğunu söyledi.

Kutsal Kase Nerede

Antakya’da düzenlediği basın toplantısında Hatay Haber‘e açıklama yapan  Barın Hz. İsa’nın ‘Bedenim ve ruhum onun içindedir’ dediği kutsal kasenin Antakya sınırlarında olduğunu söyledi. Konuyla ilgili uzun yıllardır araştırma yaptığını kaydeden Barın Kasenin, Antakya sınırlarındaki dağın içinde bulunan mağarada orijinal haliyle muhafaza edildiğini ve bu mağaranın yerini tüm koordinatlarıyla bildiğini iddia etti.

Barın Antakya sınırlarındaki dağın içinde bulunan mağarada orijinal haliyle muhafaza edildiğini ve bu mağaranın yerini tüm koordinatlarıyla bildiğini ifade etti. Kutsal Kase Nerede sorusuna cevap bulunacak mı?

Kutsal Kase Nerede
Kutsal Kase

Kutsal Kase Antakya’da

İddia sahibi Barın ‘’Yaptığımız çalışmalarda bu kutsal emanetin ve lahit mezarın, Hatay’ın Antakya ilçesi hudutları dahilinde dağın içinde mağarada olduğunu tespit ettik. Elimizdeki veriler bunu gösteriyor. Bu mağaranın içinde lahit mezar, lahit mezarın kapağının üzerinde kutsal kase ve 3 de insan mezarı. İnsan mezarlarından 1’inin kadın, 2’sinin erkek olduğunu düşünüyoruz. Bunların da zannedersem yani tabi ki ‘Yüzde 100’ diyemiyoruz, elimizdeki verilere göre, Hz. İsa’nın eşi Meryem ile kendi inananlarından Yusuf, Aramatyalı Yusuf olduğunu düşünüyoruz’’ dedi.

İlgili Haber  Sınıra komando ve zırhlı araç sevkiyatı
Kutsal Kase Nerede
Kutsal Kase

Kutsal Kase Nedir

Kutsal Kase Nerede sorusuna uzun yıllardır cevap aranıyor.

Kutsal Kâse, Mukaddes Kâse ya da Graal, Hıristiyan mitolojisinde, İsa’nın Son Akşam Yemeği’nde kullandığı iddia edilen, mucizevi güçleri olduğuna inanılan kap. Aramatyalı Yusuf’un, çarmıha gerilen İsa’nın damlayan kanını Kutsal Kâseye koyduğuna inanılır

Kutsal Kase Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde içtiği şarabın kasesidir. İngiliz uzmanları Staffordshire bölgesindeki bir anıtın üzerindeki yazıttan İsa’nın Kutsal Kasesinin yerini belirlediklerini ifade ettiler. Ayrıca Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra akan kanlarında bu kasede toplanıldığına inanılıyor. Kasenin inanca göre yaraları iyileştirdiği, hastalara şifa verdiği düşünülüyor ve bu sebepten yüzyıllardır bu Kutsal Kase aranıyor. 12. ve 13. yy’da Kutsal kasede Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri efsanelerinde söz konusu olmuştur. Kutsal Kase’nin Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı kadeh olduğu söyleniyor Söylentilere göre Hz. İsa çarmıha gerildiğinde Aramatyalı Yusuf’un İsa’dan akan kanı, bu Kase’nin içinde topladığı söyleniyor. Kimi verilere göre ise Aramatyalı Yusuf İngiltere’ye dönmüştür.

İlgili Haber  Lütfü Savaş Antakya, İskenderun, Payas, Erzin ve Kumlu'yu kazanacaklarını söyledi

Kutsal Kase Nerede Yoksa Efsanemi?

Kutsal Kase Nerede ve nedir? İsa’nın, son gece yemeğinde Yeni Antlaşma yaparken içtiği kanmıdır?

Kanı, Aramtyalı Yusuf tarafından haçtayken içine doldurulmuş muydu? Yoksa, yazarların iddia ettikleri gibi, İsa’nın ve Meryem’in soyuna işaret eden bir simge midir?

Her ne kadar, İncil’lerde Arametyalı Yusuf’un, İsa’nın bedenini ahçatna almak için geldiği anlatılsa da, yarasından akan kanı kaseye doldurduğu öyküsü, İncil’de olmadığı gibi, Doğu Akdeniz bölgesinde de, Doğu Kilisesinde de anlatılmamaktadır.

Şayet ki, bu tarihsel bir olgu olsaydı, öncelikle, İsa’nın anavatanına en yakın olan Doğu coğrafyasında bilinirdi. Buradan, coğrafi bir mit olgusuyla karşılaştığımızı rahatlıkla varsayabiliriz. Kase, Kutsal Kâse, Kutsal Kan isimli kitabın iddiasıyla birlikte, günümüzde 3 mitle özdeşleştirilmektedir.

Kutsal Kase Nerede
Kutsal Kase

                           Kutsal Kase Mitleri

1- Pavlos’un İncil’inde anlattığı ölen, dirilen Mesih miti (Kase, içindeki şarapla Mesih’in haçta akıttığı kanını simgeler).

2- Kral Arthur ve büyücü Merlin miti (Kase, Kralı ve ülkeyi simgeler).

3- Tapınakçılar miti (Kase, Kadın rahmini simgeler).

Kutsal Kase Nerede sorusu umarız en hızlı bir şekilde yanıt alır ve böylelikle tarihçiler bir sorudan daha kurtulmuş olurlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın