Otobüsle Hatay’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

0
44 views

Ülkemizin doğusundan, kuzeyinden ve güneyinden gelen yolların kavşağında yer almaktadır. Güvenli ve rahat yollara sahip olduğundan Hatay’a ulaşım nasıl sağlanır konusu sıkıtı teşkil etmemektedir. Bulunulan konuma göre demir, kara, hava veya deniz yolu kullanılarak kente ulaşmak mümkündür. En çok kullanılan ulaşım vasıtası otobüstür. Bir çok kentten Hatay’a direkt otobüs seferleri yapılmaktadır.

Jet Turizm, Has Turizm, Öztur, Nur Turizm ve Metro Turizm gibi firmaların karşılıklı otobüs seferleri mevcuttur. Diğer vasıtalara göre daha ekonomik olduğu düşünüldüğü için otobüs daha fazla tercih edilmektedir. Tercihe göre değişmekle birlikte otobüs yolculukları biraz daha uzun ve meşakkatlidir. İstanbul ile Hatay arası yaklaşık 1130 km olup otobüsle yaklaşık olarak 12 saat sürmektedir.

Demir ve Hava Yoluyla Hatay’a Ulaşım

Kente 2007 yılında havalimanı inşa edilince Hatay’a ulaşım nasıl sağlanır mevzusunda daha hızlı ve rahat bir alternatif oluşmuş oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir havalimanlarından direkt seferler yapılmaktadır. Bu kentlerden veya yakınında bulunan illerden havayolu kullanılarak Hatay’a çok daha kısa sürede ulaşmak mümkündür. İstanbul ile Hatay karayolu ile 12 saat sürerken havayoluyla ortalama 1 saat 40 dakikadır. İleri tarihlere uçak bileti alındığında karayolundan daha ekonomik fırsatlar elde edilebilir.

İlgili Haber  Hatay’da kaza ölümle bitti

İskenderun’dan kalkıp Dörtyol üzerinden Ceyhan, Adana, Tarsus ve Mersin’e kadar devam eden demir yolu da bir alternatif olarak kullanılabilir. Kısa mesafelerde genellikle karayolu kullanılsa da demir yolun seyahatinin lezzeti bir başkadır. Deniz yoluyla ise İskenderun Limanına ulaşım sağlanmaktadır.

Hatay Şehir İçi Ulaşım

Farklı kentlerden Hatay’a ulaşım nasıl sağlanır için çok fazla alternatif olduğundan hiç problem yaşanmamaktadır. Bayram ve tatil zamanlarında yoğunluktan kaynaklı bilet bulamama sıkıntıları olsa dahi diğer günlerde her zaman bilet bulunabilir. Hatay’ın merkezinde birçok yer birbirine yakın olduğundan şehir için ulaşım oldukça pratiktir.

Otobüs veya minibüsler şehir için ulaşımında en yoğun kullanılan araçlardır. İlin merkezi konumunda olan Antakya’dan birçok ilçeye şehir içi toplu ulaşım seferleri yapılmaktadır. Özel halk otobüslerini kullanabilmek için Kent Kart’ın olması gerekir. Toplu taşıma araçlarının yanı sıra ticari taksi ve araç kiralama da ulaşım vasıtası olarak kullanılabilir. Samandağ ilçesine Sahil ve Deniz dolmuşları gitmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın