Serinyol ve Karaağaç İlçe Olacak

Serkan Topal TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Serinyol ve Karaağaç İlçe Olacak
Yazar : Tarih : Okunma : 464 views Yorum Yap

Hatay Milletvekili Serkan Topal, Arsuz´a bağlı Karaağaç mahallesi ile Antakya´nın Serinyol mahallesinin ayrı ayrı iki ilçe olması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifleri için iktidar ve muhalefet ayrımı yapmaksızın Hatay milletvekillerinden destek beklediğini de ifade etti.

Hatay Milletvekili Topal’ın,Karaağaç’ın ilçe olması için TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifi şöyle: “Karaağaç gerek tarihi geçmişi ile gerekse Belediye altyapısı ile ilçe olmayı hak eden bir yerleşim birimimizdir. Hatay’ın büyükşehir belediye statüsüne kavuşması ile birlikte belde statüsünü kaybederek mahalleye dönüşen Karaağaç, tarihsel bütünlüğünü de kaybetmiştir. Şimdi bizlere düşen Karaağaç‘ın bu tarihsel kimliğini İlçe statüsüne kavuşturarak geri vermektir.”

Serinyol İlçe Olsun

Antakya’nın Serinyol mahallesinin ilçe yapılmasını öneren milletvekili Topal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına verdiği kanun teklifinde, Serinyol´un eski bir bucak merkezi olduğunu belirtti. Topal, “Önce bucak merkezi statüsünü kaybeden Serinyol, Büyükşehir Yasası kapsamında belde olma özelliğini de kaybetmiştir. Yaklaşık 50 bin nüfusun yaşadığı ve eskiden beri kent konumunda olan bir yerleşim alanın mahalleye dönüştürülmesi kabul edilemez. Bu bakımdan Serinyol ilçe olmalıdır. Bucak merkeziyken bağlı yerleşim birimlerinin yeniden Serinyol’a bağlanarak ilçe statüsüne kavuşturulması bir hakkın teslimidir. Böylelikle hem Hatay’a yeni bir ilçe kazandıracağız, hem de bölge halkının hakkını teslim edeceğiz” açıklamasını yaptı. Serkan Topal Antakya´nın Serinyol, Karaali, Ovakent, Alahan, Alazi, Anayazı, Arpahan, Aşağıoba, Derince, Dikmece, Büyükdalyan, Maraşboğazı, Paşaköy, Tahtaköprü, Uzunalıç, Üçgedik, Zülüflühan ve Akhisar mahallelerinin kurulacak Serinyol ilçesine bağlanmasını istedi.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi