Tarsus’ta Vatandaşlar Uyuşturucu Zararlarına Karşı Haberdar Edildi

Tarsus’ta vatandaşlar uyuşturucu ve bağımlılığa karşı bilgilendirildi. Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ‘Hayata Gülümse, Uyuşturucuya Hayır de’ projesi kapsamında Tarsus ilçesinde bilgilendirme çalışması yaptı. Ekipler Yarenlik Alanı’nda vatandaşlarla bir araya gelerek uyuşturucu ve bağımlılığa karşı etkin mücadele için hazırlanan el broşürleri dağıttı. Bugüne kadar yapıla birçok çalışma ile uyuşturucu ve bağımlılığa karşı etkin..

Tarsus’ta Vatandaşlar Uyuşturucu Zararlarına Karşı Haberdar Edildi
Yazar : Tarih : Okunma : 19 views Yorum Yap

Tarsus’ta vatandaşlar uyuşturucu ve bağımlılığa karşı bilgilendirildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ‘Hayata Gülümse, Uyuşturucuya Hayır de’ projesi kapsamında Tarsus ilçesinde bilgilendirme çalışması yaptı. Ekipler Yarenlik Alanı’nda vatandaşlarla bir araya gelerek uyuşturucu ve bağımlılığa karşı etkin mücadele için hazırlanan el broşürleri dağıttı.

Bugüne kadar yapıla birçok çalışma ile uyuşturucu ve bağımlılığa karşı etkin mücadele veren Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı çalışmalarını önümüzdeki günlerde de sürdürecek.

Uyuşturucu madde bağımlılığı nedir?

Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.

Aşağıdakilerden sadece 3’ünün 12 aylık bir süre içerisinde görüldüğü kişi bağımlıdır.

  • Kullanılan madde miktarının sorunlara rağmen giderek artırılması.
  • Bırakma çabalarının boşa çıkması.
  • Maddeyi sağlamak, kullanmak veya bırakmak için çok fazla zaman harcanması.
  • Sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azaltılması veya bırakılması

 

Uyuşturucunun Etkileri

Uyuşturucu olarak kullanılan maddelerin kimyasal yapıları birbirinden farklıdır. Kullanıldıklarında merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerini etkileyerek fiziksel ve psikolojik tahribata yol açarlar. Uyuşturucu maddelerin hiçbir güvenli kullanım şekli yoktur. Kullanan herkes için bağımlı olma riski eşittir. Hücrelerimiz vücuda giren her maddeyi tanır ve bir daha unutmamak üzere hafızasına alır. Hücresel öğrenme süreci denen bu durum herkes için geçerlidir.

  • Aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi normal yaşam ve davranışlarından uzaklaştırır.
  • Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmlarına/kanamalarına sebep olur.
  • Tüm iç organların zarar görmesine ve buna eşlik eden bir dizi hastalığa neden olur.
  • Zehirlenmelere ve bu yolla gelen ölümlere sebep olur.
  • Uyuşturucular, bireyin çevreye uyum yeteneğini azaltır. Bağımlı giderek aileden ve çevresinden kopararak, yalnızlaşır. Çoğu zaman bu tabloya ağır bunalımlar eşlik eder.
Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi