Kategoriler Yaşam

Yazar Selçuk Ügüten Hızmalı’yı Gazetemize Anlattı

Aslında kendisi bir kitap karakteri olacak kadar özgün bir kişiliğe ve yaşama sahip olsa da o bir karakter olmanın ötesinde genç bir yazar. Genç dediğime de bakmayın yaşı yolun yarısına yakın. Özgürlüğün gerçek tanımını yaşam tarzına yansıtan ve ‘kendisi’ olmaktan asla vazgeçmeyen çizgi dışı bir yazar O.

Alışılmış insan portresinin ötesinde, hayata yeni bir bakış açısı kazandıran ve zaman zaman herkesin kaçırdığı en ince detayları bulup, hayata sıcacık bir tebessüm arası verdirten yazar Selçuk Ügüten’i sıcak bir Temmuz gününde çayını yudumlarken yakaladım.

Daha önce yayınladığı ilk şiir kitabıyla adından söz ettiren yazar ‘Hızmalı’ ile ilk basılı romanını yayınladı. Başında söylemiştim ya çizgi dışı bir yazar diye Ügüten röportajımızda verdiği cevaplarla,ezberleri bir kez daha bozdu.

Bir parça umut var diye hala

hala bir parça umut var diye kahverengi gözlerde

gülümse insanlık

gülümse   

                                        Selçuk Ügüten-Hızmalı

Selçuk Bey henüz genç bir yazarsınız ve sizi tanımayanlar olabilir bize kısaca kendinizden ve kıtabınızdan bahseder misiniz?

Tabii memnuniyetle mayıs 27 Tarsus doğumluyum. Güzel büyük bir ilcedir doğduğum ve halen yaşadığım yer. Kendi çapında kozmopolittir ve fakat taşradır nihayetinde. Haliyle bizde bıyık bir iklimde yetiştik ve yazın hayatımıza alabildiğine sirayet eden cukurovalılık damarıyla yazmaya devam ediyoruz. Biliyorsun benim bir cezaevi sürecim vardı yedi yıl kadar süren. Politik bir olaydan aldığım bir mahkumiyetti. Ve nihayet bitti. İçeride yalnızca duvarlar sen ve yine sen varsın. Kendin kendinlesin. Televizyon izliyorsun gazete okuyorsun ama olaylara müdahale edemiyor ve yalnızca düşünüyorsun bir de gözyaşın öfke olup potansiyel bir enerji olarak içinde birikiyor. Bundan tam sekiz yıl önce kadınların ve çocukların sistematik olarak öldürüldüğüne tanıklık ettik hepimiz. Suriye de olan biten hatırlarsan Aylan bebeğin kumsala vuran naaşın da somutlanıyordu. Elimden yalnızca yazmak geliyordu ve savaş mağduru Ali ve Aynse’nin birbirilerine duydukları sevdada somutlanan bir tanıkları vardı o tanıklık aslında benim bizlerin tanıklığıydı ve romana dönüştü. Henüz yirmibir yirmi iki yaslarında hissettiklerimin kurgusal bir aktarımıydı.

8 yıl önce yazdığınız romanı bugüne kadar bekletmek nasıl bir duygu?

Yazdıklarımı sekiz yıl bekletmekten yorulmadım mı? Yoruldum tabiki de kaldırıp sobaya ettiğim romanlarımda oldu ama Hızmalı’da ki Ali ve Aynşe’nin tanıklıkları ve Ayn Şems köyünde ve Türkiye’de yaşananları okurlarla yeni insanlarla buluşturmak ilk yazamaya başladığım dönem kadar heyecanlı.

Peki yeni romanlar var mı?

Tabii Hali hazırda bitmiş bir romanı yayına hazırlıyoruz. Pek yakında o da umarım okurunu bulacak.

En çok hangi yaş grubunun sizin kitaplarınızı okuması hoşunuza giderdi?

Aslında her yaş grubundan okurla buluşmasını isterim kitapların ama sanırım bu kaotik dünyayı değiştirici gücü içinde taşıyan yirmili otuzlu yaşlardaki okurla hemhal olmak biraz daha fazla hoşuma giderdi.

Yazma eylemi hayal kurmakla doğrudan ilgili bir kavram sizin hayal dünyanızın bu kadar genişlemesine sebep olan olaylar nelerdir?

Hayal gücü biraz da zorunluluktan gelişir aslında insanda. Bir şeylerin yokluğu ve ulaşamamazlık veya somut gerçeklikten kaçış hissiyatı bu durumu geliştirir. Sanırım bende de bu durumlar biraz fazlaydı ve hayal kurmak büyülü bir şeydi. Orada bize kimse sınır koyamaz ve kısıtlayamazdı.

Sizi en çok etkileyen duygu ve davranış nedir?  (Duygu = hüzün ,davranış =nefes almak  gibi.)

Beni en çok etkileyen duygu sevda aslında. İnsanın aşık olma hali güzel bir haldir güzelleştirir ve geliştirir insanı. Davranış ise yine bu sevda hali ile gülümsemek karşımdaki insanı onaylayıp dünyaya pozitif bir virüs gibi güzellik tohumları ekmek.

Karakter oluşturmak için çok insan tanımak gerekiyor mu? Romanlarınızdaki karakterlere benzer insanlar tanıdınız mı?

Tabii ki de çok fazla insan tanımak gerekiyor değişik kültürel motifler taşıyan bir birinden farklı insanlar olmalı bunlar. Ben bu konuda çok şanslıyım. Zira dediğim gibi Tarsus taşra en nihayetinde ama aldığı göçlerle mikro anlamda kozmopolit.

Kitabınız senaryolaştırmaya oldukça uygun dolayısıyla bu kitabınızın filme çekileceği söylense ne hissedersiniz?

Kıtanın senaryolaştırılıp film yapılması elbette beni oldukça mutlu ederdi tabi gözlerimle somut olarak Ali’yi ve Aynşe’yi görmek beni mutlu ederdi.

Yazarken belirli bir teknik gözetiyor musunuz?

Yazarken hayır belirli bir teknik gözetmiyorum hissettiğim gibi yazıyorum.

En çok hangi yazarları okuyorsunuz? Kimlerden etkileniyorsunuz? Hangi tür kitapları okumaktan hoşlanıyorsunuz? (Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir?)

Şu sıralar Mine Söğüt ve Gaye Boralıoğlu okuyorum. Farklı türlerde okumak gibi alışkanlığım var mesela Tanıl Bora Cereyanlar ve Saphiens’i de aynı okuma ayı içersinde okuyorum. Ama mevzu edebiyat olunca rahmetli Yaşar Kemal,Orhan Kemal ve Sait Faik daha eskilere gidecek olursak Halide Edip, Reşat Nuri, Yakup Kadri bunları severek okuduk ve gençlerinde okumalarını isterim tabi. Her kitap okunmamalı bence iyi yazılmamış bir kitap hem duygularınızı köreltir hemde yazı dilinizi etkiler olumsuz anlamda.

Son Haberler

A Deadly Mistake Uncovered on Narrative Essay Format and How to Avoid It

There are different kinds of essays. Narrative essays are categorized under nonfiction and is founded on experience. A Narrative essay…

Kasım 7, 2019

Get the Scoop on Best Rated College Paper Writing Services Before You’re Too Late

Your paper will be crafted by real professionals, so act at the moment and purchase your essay for reasonable rates!…

Kasım 7, 2019

Secrets About Physics Forum Revealed

Anyway, your teacher is only going to teach you some variables at a moment. Four practice exams are plenty to…

Kasım 7, 2019

Private Info on Best Research Paper Writing Services in Usa Only the Experts Know About

You will get your paper in a couple of days (or even hours if you want it very soon). The…

Kasım 7, 2019

Rumors, Deception and Where to Find The Secret to New Online Casino

others it could possibly be a terrific thing as they might focus only how to fulfill their pockets while it…

Kasım 7, 2019

Introducing Poster on Mathematics

The True Meaning of Poster on MathematicsFrom time to time, it doesn't get the job done simply to switch the…

Kasım 7, 2019