Kategoriler Yaşam

Yazar Selçuk Ügüten Hızmalı’yı Gazetemize Anlattı

Aslında kendisi bir kitap karakteri olacak kadar özgün bir kişiliğe ve yaşama sahip olsa da o bir karakter olmanın ötesinde genç bir yazar. Genç dediğime de bakmayın yaşı yolun yarısına yakın. Özgürlüğün gerçek tanımını yaşam tarzına yansıtan ve ‘kendisi’ olmaktan asla vazgeçmeyen çizgi dışı bir yazar O.

Alışılmış insan portresinin ötesinde, hayata yeni bir bakış açısı kazandıran ve zaman zaman herkesin kaçırdığı en ince detayları bulup, hayata sıcacık bir tebessüm arası verdirten yazar Selçuk Ügüten’i sıcak bir Temmuz gününde çayını yudumlarken yakaladım.

Daha önce yayınladığı ilk şiir kitabıyla adından söz ettiren yazar ‘Hızmalı’ ile ilk basılı romanını yayınladı. Başında söylemiştim ya çizgi dışı bir yazar diye Ügüten röportajımızda verdiği cevaplarla,ezberleri bir kez daha bozdu.

Bir parça umut var diye hala

hala bir parça umut var diye kahverengi gözlerde

gülümse insanlık

gülümse   

                                        Selçuk Ügüten-Hızmalı

Selçuk Bey henüz genç bir yazarsınız ve sizi tanımayanlar olabilir bize kısaca kendinizden ve kıtabınızdan bahseder misiniz?

Tabii memnuniyetle mayıs 27 Tarsus doğumluyum. Güzel büyük bir ilcedir doğduğum ve halen yaşadığım yer. Kendi çapında kozmopolittir ve fakat taşradır nihayetinde. Haliyle bizde bıyık bir iklimde yetiştik ve yazın hayatımıza alabildiğine sirayet eden cukurovalılık damarıyla yazmaya devam ediyoruz. Biliyorsun benim bir cezaevi sürecim vardı yedi yıl kadar süren. Politik bir olaydan aldığım bir mahkumiyetti. Ve nihayet bitti. İçeride yalnızca duvarlar sen ve yine sen varsın. Kendin kendinlesin. Televizyon izliyorsun gazete okuyorsun ama olaylara müdahale edemiyor ve yalnızca düşünüyorsun bir de gözyaşın öfke olup potansiyel bir enerji olarak içinde birikiyor. Bundan tam sekiz yıl önce kadınların ve çocukların sistematik olarak öldürüldüğüne tanıklık ettik hepimiz. Suriye de olan biten hatırlarsan Aylan bebeğin kumsala vuran naaşın da somutlanıyordu. Elimden yalnızca yazmak geliyordu ve savaş mağduru Ali ve Aynse’nin birbirilerine duydukları sevdada somutlanan bir tanıkları vardı o tanıklık aslında benim bizlerin tanıklığıydı ve romana dönüştü. Henüz yirmibir yirmi iki yaslarında hissettiklerimin kurgusal bir aktarımıydı.

8 yıl önce yazdığınız romanı bugüne kadar bekletmek nasıl bir duygu?

Yazdıklarımı sekiz yıl bekletmekten yorulmadım mı? Yoruldum tabiki de kaldırıp sobaya ettiğim romanlarımda oldu ama Hızmalı’da ki Ali ve Aynşe’nin tanıklıkları ve Ayn Şems köyünde ve Türkiye’de yaşananları okurlarla yeni insanlarla buluşturmak ilk yazamaya başladığım dönem kadar heyecanlı.

Peki yeni romanlar var mı?

Tabii Hali hazırda bitmiş bir romanı yayına hazırlıyoruz. Pek yakında o da umarım okurunu bulacak.

En çok hangi yaş grubunun sizin kitaplarınızı okuması hoşunuza giderdi?

Aslında her yaş grubundan okurla buluşmasını isterim kitapların ama sanırım bu kaotik dünyayı değiştirici gücü içinde taşıyan yirmili otuzlu yaşlardaki okurla hemhal olmak biraz daha fazla hoşuma giderdi.

Yazma eylemi hayal kurmakla doğrudan ilgili bir kavram sizin hayal dünyanızın bu kadar genişlemesine sebep olan olaylar nelerdir?

Hayal gücü biraz da zorunluluktan gelişir aslında insanda. Bir şeylerin yokluğu ve ulaşamamazlık veya somut gerçeklikten kaçış hissiyatı bu durumu geliştirir. Sanırım bende de bu durumlar biraz fazlaydı ve hayal kurmak büyülü bir şeydi. Orada bize kimse sınır koyamaz ve kısıtlayamazdı.

Sizi en çok etkileyen duygu ve davranış nedir?  (Duygu = hüzün ,davranış =nefes almak  gibi.)

Beni en çok etkileyen duygu sevda aslında. İnsanın aşık olma hali güzel bir haldir güzelleştirir ve geliştirir insanı. Davranış ise yine bu sevda hali ile gülümsemek karşımdaki insanı onaylayıp dünyaya pozitif bir virüs gibi güzellik tohumları ekmek.

Karakter oluşturmak için çok insan tanımak gerekiyor mu? Romanlarınızdaki karakterlere benzer insanlar tanıdınız mı?

Tabii ki de çok fazla insan tanımak gerekiyor değişik kültürel motifler taşıyan bir birinden farklı insanlar olmalı bunlar. Ben bu konuda çok şanslıyım. Zira dediğim gibi Tarsus taşra en nihayetinde ama aldığı göçlerle mikro anlamda kozmopolit.

Kitabınız senaryolaştırmaya oldukça uygun dolayısıyla bu kitabınızın filme çekileceği söylense ne hissedersiniz?

Kıtanın senaryolaştırılıp film yapılması elbette beni oldukça mutlu ederdi tabi gözlerimle somut olarak Ali’yi ve Aynşe’yi görmek beni mutlu ederdi.

Yazarken belirli bir teknik gözetiyor musunuz?

Yazarken hayır belirli bir teknik gözetmiyorum hissettiğim gibi yazıyorum.

En çok hangi yazarları okuyorsunuz? Kimlerden etkileniyorsunuz? Hangi tür kitapları okumaktan hoşlanıyorsunuz? (Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir?)

Şu sıralar Mine Söğüt ve Gaye Boralıoğlu okuyorum. Farklı türlerde okumak gibi alışkanlığım var mesela Tanıl Bora Cereyanlar ve Saphiens’i de aynı okuma ayı içersinde okuyorum. Ama mevzu edebiyat olunca rahmetli Yaşar Kemal,Orhan Kemal ve Sait Faik daha eskilere gidecek olursak Halide Edip, Reşat Nuri, Yakup Kadri bunları severek okuduk ve gençlerinde okumalarını isterim tabi. Her kitap okunmamalı bence iyi yazılmamış bir kitap hem duygularınızı köreltir hemde yazı dilinizi etkiler olumsuz anlamda.

Leave a Comment

Son Haberler

Hatay’da Ramazan ayının en kısa orucu tutulacak

Hatay'da bu yıl Ramazan ayı yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) gölgesinde ihya edilecek.

Nisan 19, 2020

Hatay’da 453 Kişiye Covid-19 Tanısı Konuldu 10 Kişi Hayatını Kaybetti

Hatay'da vaka sayısı yükseliyor. Covid-19 nedeniyle Hatay'da 10 kişi hayatını kaybetti.

Nisan 19, 2020

Süleyman Soylu İstifa Etti

İçişleri bakanı Süleyman Soylu istifa etti. Süleyman Soylu'nun istifasını Fatih Altaylı habertürk ekranlarından duyurdu. Kemal…

Nisan 12, 2020

Psikolog-Yazar Taha Ramazan Üresin Korona Günlerinde Can Sıkıntısının Tarihini Anlattı

Psikolog Yazar Taha Ramazan Üresin can sıkıntısının tarihini youtube kanalına yüklediği bir videoyla anlattı. Üresin,…

Nisan 11, 2020

İl il vaka sayısı ve corona virüsü hangi illerde kaç kişi

İllere göre korona virüs vaka sayısı belli oldu.

Nisan 7, 2020

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin “TIR faciasının” olduğu yer için önceden uyardığı ortaya çıktı

Başkan Savaş, kazanın yaşandığı yerde sorumluğun karayollarında olduğunu ifade etti.

Nisan 7, 2020