Yıl Bitmeden SGK’dan Ödeme Alabilirsiniz

Çoğu vatandaşın bilmediği yıl sonu SGK ödemelerini alabilirsiniz. Milyonlarca vatandaş hak sahibi.

Yıl Bitmeden SGK’dan Ödeme Alabilirsiniz
Yazar : Tarih : Okunma : 39 views Yorum Yap

Milyonlarca vatandaş 2019 yılında SGK’da biriken paralarını almayı unuttu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hesaplara yatırdığı bu aralar alınmayınca SGK’ya iade oluyor. Vatandaşların haberi olmadığı için ödemelerini alamıyorlar. Hak sahiplerinin SGK’dan alabileceği birtakım ödemeler mevcut. Bu ödemeler ise şöyledir;

İş Görememezlik Ödemesi

Çalışırken mesleki hastalığa yakalanan sigortalı, sağlık raporu ile birlikte SGK’ya başvurması halinde iş görememezlik ödemesi adı altında günlük olarak parasını alabilir.

Yol Yardımı Ödemesi

Yol yardımı ödemesi sağlık alanıyla ilgili sağlanan bir destektir. Bu destek ile sigortalı bir vatandaşın organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yol yardımı ödemesi yapıyor.

Cenaze Yardımı Ödemesi

Geriye dönük 5 yıl şeklinde alabileceğiniz cenaze yardımı ödemesi ise, sigortalı bir çalışan vefat ettiğinde birinci derece akrabasına verilir.

Çeyiz Parası Ödemesi

Yetim aylığı alan bir genç kıza evlenmeye karar verdiğinde 24 maaş toplu çeyiz parası SGK tarafından ödeniyor.

Annelere Destek Ödemesi

Mayıs 2015’ten sonra anne olmuş sigortalı çalışanlara verilen doğum parası için çocuk sayısına göre ödeme yapılır.. İlk çocuk için 300 TL alan anneler, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 veya daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme alır. Başvurular nüfus müdürlüklerine yapılabilir.

Emekli Olmayanlara Ödeme

Prim gününü doldurmuş fakat yaşı bekleyen sigortalı çalışanların yıllık olarak alabileceği bir ödemedir. Pek çok vatandaş bu ödemeyi bilmediği için almamaktadır. SGK’ya yazılı başvuru yaparak ödemenizi alabilirsiniz.

Özel ve Kamuda Çalışanlara Ödeme

Özel sektör veya kamu kurumlarında çalışan annelere yapılan yardımlardan birisi doğum izni ödemesi. Kadın çalışan anne olmaya hazırlandığında 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası izin kullanır. Bu süre boyunca çalışanın maaşı devlet tarafından ödenir. Maaşa göre değişen bu ödeme asgari ücretle çalışan bir kadın için 6 bin TL seviyesindedir.

Burak Şefkat (admin@hasgazete.com) Websitesi